Piatok 25. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Celebrita

Ľudovít Števko

Bola zbitá či nebola? Aj po piatich rokoch je to stále tá istá otázka, ktorá sa rieši nie ako obyčajný delikt, ale ako politická kauza bývalej vlády, o ktorej médiá vytvárajú dojem, že Fico a Kaliňák kryjú zločin hanobenia maďarskej rasy.

Slovo rasa nie je výmyslom, lebo o maďarskej rase sa píše nielen v knihe Miklósa Duraya, ale aj v knihách rôznych fanatikov za Dunajom. Koľko sa len navykrikovala „intelektuálna elita" na Slovensku, sústredená v Inštitúte pre verejné otázky, koľko sa toho popísalo v Hríbovom Týždni a inde o šikanovaní Hedvigy Malinovej slovenskými úradmi! Celý problém je však v tom, že nikto za bieleho dňa v Nitre nevidel, ako zbili maďarské dievča slovenskí rasisti, nikto nevie, ako jej vypisovali perom na oblečené či vyzlečené tričko „Maďari za Dunai", dokonca ani samotná obeť nevie, ako sa to stalo, lebo v šoku si vraj na nič nemohla spomenúť.

Tucty policajtov a kriminalistov dlho a bezvýsledne pátrali po údajných páchateľoch, akoby sa však po nich zľahla zem. Nebolo dôkazov a keď nejaké boli - tie svedčili iba o tom, že sa skutok nestal. Kauza však nemohla len tak zhasnúť, bolo treba ešte veľa oleja do ohňa, aby sa vášne rozhoreli. Docenta Petra Labáša, súdneho znalca a dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, tvrdo napadli politici Mostu-Híd a médiá, lebo sa opovážil so svojím tímom dodať odborný posudok, ktorého závery sú v neprospech Malinovej. „Zbité dievča", dnes už matka dvoch detí podala žalobu na exministra vnútra Roberta Kaliňáka za nactiutŕhanie, lebo pred piatimi rokmi ju nazval klamárkou. Seriál má teda ďalšie pokračovanie. Medzitým sa Malinová Žáková stala hviezdou. Mária Vrabcová, redaktorka denníka Új Szó, spracovala knižne jej strastiplný príbeh z pohľadu obete, jej psychiatra Jozefa Hašta a jej advokáta Romana Kvasnicu. Na slávnostnej prezentácii knihy sa zúčastnil vicepremiér pre menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd), minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd), poslanec Ondrej Dostál (Most-Híd a OKS), riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák a Zuzana Wienková z Aliancie Fair play. Nik nevie, aké pokračovanie bude mať Hedvigin príbeh a či sa dakedy skončí, lebo keď bude treba, pani Malinová Žáková si nechá urobiť v Budapešti aj tisíc vyšetrení, ktoré potvrdia, že neklamala.

Nikto nechce, aby celebrita Hedviga skončila ako Mata Hari, taký formát zasa ona nie je, ale pre duševné zdravie verejnosti i samotnej Hedvigy by bolo dobré, aby táto trápna záležitosť čím skôr skončila na súde a potom upadla do prachu zabudnutia udelením milosti prezidenta republiky. Lebo na Slovensku máme iné, oveľa väčšie problémy, ktorých by sme sa mali báť. Vrahovia a lupiči behajú po slobode. Lenže to je otrepaná téma, nezaujímavá pre médiá. Hedviga je predsa celebrita, obeť „slovenskej intolerancie a zlovôle", a o tom sa dá písať donekonečna.

Fotografia:
Politikmi a médiami umelo živená kauza Hedviga Malinová je ako nekonečný seriál. Nedávno vydaná kniha ju opäť prezentuje ako obeť slovenskej zlovôle.