Piatok 25. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Iredenta o krok ďalej

Nem értem a szlovák nyelvet (Nerozumiem po slovensky)

Ľudovít Števko

Národná rada Slovenskej republiky odobrila zákonom maďarizáciu Slovenskej republiky.

Béla Bugár žiaril spokojnosťou a maďarský veľvyslanec Antal Heizer, ktorý kontroloval hlasovanie poslancov koalície priamo z balkóna parlamentu, hneď po skončení hlasovania akiste diplomatickou depešou hlásil do Budapešti, že Radičovej vláda je pripravená na akékoľvek ústupky Maďarom, len aby sa udržala pri moci. Schválenie zákona o jazykoch národnostných menšín je pre maďarských politikov prvou lastovičkou v Karpatskej kotline, ktorá zvestuje novú nádej, aby sa splnil ich sen o obnove veľkého Maďarska.

Jazýček na váhach
V koalícii sa okrem Martina Fronca už nenašiel nik, kto by sa pokúsil zamedziť expanzii maďarčiny na úkor slovenského jazyka. Jediný výraznejší ústupok si vytrucoval od Bugárovej strany Most-Híd obyčajný človek Matovič, ktorý okrem iného presadil, že slovenskí lekári sa nebudú musieť učiť maďarčinu, alebo si platiť tlmočníka. Je to jeho pochybné osobné víťazstvo, ktoré na podstate tohto maďarizačného zákona nič nemení, iba základný problém odsúva do obdobia ďalšieho sčítania ľudu. Desať či dvadsať rokov pre maďarských fanatikov neznamená veľa, lebo ako povedal bývalý maďarský konzul Géza Farkas: „Tisícročný štát sa nikam neponáhľa."

Kto sledoval dvojdňové rokovanie v parlamente, nebol ničím prekvapený. Úporný boj opozície, Rafaja, Maďariča a iných, pripomínal starodávne reprízy bojov „Za tú našu slovenčinu" s malými vyhliadkami na úspech a demagogické gebuziny Chmela, Dostála a ďalších koaličných poslancov s neurčitým rodokmeňom, aké by nestrávil ani susedov Dunčo, pripomínali zasa časy tupej národnej ľahostajnosti a zrady. Zdá sa, akoby boj o slovenčinu Smer dopredu vzdal, keď na hlasovaní o tomto dôležitom zákone chýbali traja jeho poslanci - Richard Raši, Ľubomír Jahnátek a Peter Žiga. Chceme veriť, že išlo o neúmyselnú absenciu, no nič to nemení na tom, že išlo o hrubú chybu. Matovičove pozmeňováky by totiž podľa výsledku hlasovania neboli prešli, čím by sa vec pre koalíciu zdramatizovala a pôvodný, otrasný Chmelov zákon by parlament s veľkou pravdepodobnosťou neschválil. Až takú hanbu by si koalícia pred národom dovoliť nemohla. Ani vtedy nie, keby Bugár pohrozil odchodom z koalície.

Nie je to prvýkrát v ére samostatného Slovenska, že jazýčkom na váhach v slovenskom parlamente je maďarská politická strana. Pokým v minulosti platil dnes už historický výrok baťka Mináča, že Dzurindova vláda visela na šnúrke Durayových gatí, dnes je zrejmé, že Radičovej vláda sa riadi podľa toho, či sa Bugár mračí alebo usmieva. V parlamente sa tomu príznačne hovorí koaličná dohoda.

Katastrofická vízia
Slovenský parlament (len podľa mena) dal Viktorovi Orbánovi do ruky ďalší tromf. Máme však aké-také šťastie, že sa my Slováci môžeme doma od srdca aspoň vyrozprávať, kým národne zdecimovaným Slovákom v Maďarsku nepomôže ani plakať. Aj keď my Slováci zo západu, severu a stredu republiky sa vieme iba s ťažkosťami dorozumieť na juhu Slovenska štátnym jazykom, môžeme sa aspoň na lampárni posťažovať, že nám je z toho smutno, tak ako zdravotnej sestre Oľge Raučinovej z detskej ambulancie v Nových Zámkoch, ktorá nevie - rovnako ako jej lekárka - po maďarsky a má problém komunikovať s detskými pacientmi, lebo po slovensky nerozumejú ani slovo nielen deti, ale ani ich rodičia.

Situácia sa po prijatí zákona o používaní jazyka národnostných menšín ešte zhorší a je otázkou času, keď bude slovenčina na tomto našom území nie menšinovým jazykom, ale jazykom cudzím a zaznávaným.

Fotografia:
Maďari sú po schválení novely jazykového zákona opäť bližšie k územnej a politickej autonómii na južnom Slovensku. Nečudo, že Bugár po hlasovaní žiaril spokojnosťou.