Streda 21. august 2019

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Horúca téma: imigranti

Pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku sa jednou z horúcich tém stáva imigrácia. Keďže stúpa popularita protiimigračného Národného frontu, v záujme získania voličských hlasov zaujíma tvrdý postoj v tejto otázke aj prezident Nicolas Sarkozy. Vo Francúzsku sa nevytvára dostatok nových pracovných miest na to, aby si mohlo dovoliť prijímať množstvo migrantov zo Severnej Afriky. Pri 23-percentnej miere nezamestnanosti medzi cudzincami z krajín mimo EÚ káže podľa Sarkozyho zdravý rozum klásť si otázky o legálnom prisťahovalectve, inak bude ohrozená rovnováha systému sociálneho zabezpečenia.

Francúzsko v apríli na krátky čas uzavrelo svoje hranice s Talianskom s cieľom zastaviť prílev tuniských prisťahovalcov. To viedlo k napätiu medzi oboma krajinami, ktoré kulminovalo podaním žiadosti Bruselu o viac vlastných právomocí na kontrolu svojich hraníc.

Sarkozy si myslí, že krajiny schengenskej zóny by v takejto situácii mali dostať možnosť dočasne znovu zaviesť pohraničné kontroly. Francúzsko sa chystá na júnovom samite EÚ predložiť návrhy, ako prispôsobiť európsku imigračnú politiku súčasnej situácii v Severnej Afrike a na Blízkom východe.

TASR