Piatok 25. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Ohrozená eurozóna

Menovú úniu zachvátil strach z blížiaceho sa bankrotu Grécka a pripravuje sa na reštrukturalizáciu gréckeho dlhu. Chuť politikov eurozóny zachraňovať svojich členov z ťažkostí však rapídne klesá.

Ohrozený je tak samotný povojnový projekt európskej integrácie. Grécke, írske a španielske dvojročné dlhopisy vyleteli na rekordnú úroveň, zároveň vzrástli ceny obsluhy dlhu v Portugalsku a Taliansku. Ratingové agentúry zhoršili prognózy pre Grécko, Taliansko aj Belgicko, ktoré má tretí najväčší dlh k HDP v eurozóne. Strach, že Európa svoje dlhy nezvláda, ťahal nadol komodity a akcie po celom svete. Ropa zlacnela o 2,4 percenta, celosvetový index MSCI klesol v New Yorku o 1,7 percenta a euro kleslo oproti doláru o šesť percent.

Atény oznámili, že ak nedostanú ďalšiu sumu dohodnutej úverovej pomoci, prestanú platiť všetky záväzky. Vzápätí sa začalo hovoriť o prípravách mäkkého bankrotu. Podobný zvrat zažila menová únia pred rokom. Ochranný val na záchranu eura v máji 2010 vítali politici ako víťazstvo. Už na ďalší deň sa však s eurom obchodovalo za najhorší kurz za posledných 14 mesiacov.

Politici eurozóny dlho tvrdili, že problémy si jednotlivé krajiny spôsobujú samy nešťastnými krokmi. Podľa Wall Street Journal však ide o chybnú diagnózu. Korene krízy sú v samotnej štruktúre, inštitúciách a politických základoch menovej únie. Problémom je aj sklon Európanov hrať sa na vlastnom národnom piesočku. Zvyšky solidarity sa drobia pod rastúcimi problémami krajín a volebnými úspechmi populistov ako Praví Fíni, ktorí odmietajú akúkoľvek pomoc zadlženým krajinám.

Ekonomický eurokomisár Olli Rehn a šéf eurozóny a luxemburský premiér Jean-Paul Juncker pripúšťajú, že spolok nechá Grécko „mäkko" padnúť. Európska centrálna banka je však kategoricky proti. Podľa nej môže mať bankrot nedozerné následky na ekonomiku celej EÚ. Politici zatiaľ nepredložili jasný plán, ako zastaviť nákazu vo finančnom sektore, takže záchrana predovšetkým gréckeho bankového sektora, kde sú exponované nemecké a francúzske banky, by spadla na hlavu ECB. Začínajú sa ozývať hlasy, že sa Gréc­ko malo nechať padnúť už pred rokom.

Politici podľa Wall Street Journal nedokázali daňovým poplatníkom vysvetliť, že euro je projekt stojaci na vzájomnom prepojení účastníkov a že neexistuje niečo ako jadro a periféria eurozóny. Počet štátov periférie môže po gréckom bankrote rásť tak dlho, až nakoniec nijaká eurozóna nebude.

Karel Toman, Aktuálně.cz