Piatok 25. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Ahmadínedžád o Obamovi

Americký prezident Barack Obama nemá takú moc, aby mohol zmeniť pomery na Blízkom východe. V plamennom prejave v Teheráne to vyhlásil iránsky prezident Mahmúd Ahmadí­nedžád. „Ste figúrka na šachovnici, ktorú poverili úlohou zachrániť Ameriku a sionistický režim, ale je jasné, že sa vám to nepodarí." Podľa iránskeho prezidenta sa k moci dostal podvodom a politickú arénu opustí ešte s väčšou hanbou ako jeho predchodca George Bush.

Ahmadínedžád reagoval na nedávne Obamove vyhlásenia, v ktorých vyzval na vytvorenie nezávislej Palestíny v hraniciach spred roku 1967. Obamove slová vyvolali negatívne reakcie zo strany izraelskej vlády, amerických republikánov, ako aj Iránu a Sýrie. Naopak, Palestínčania, umiernené blízkovýchodné krajiny a Európa Obamu za jeho návrh chválili. Obama okrem toho vyzval palestínske teroristické hnutie Hamás, aby uznalo existenciu Izraela.

Spojené štáty sú za takzvané dvojštátne riešenie, teda za vznik nezávislého palestínskeho štátu, ktorý by žil v mieri bok po boku s Izraelom. Hranice medzi Izraelom a Palestínou by podľa Obamu mali kopírovať hranice vytýčené v roku 1967, teda ešte predtým, ako Izrael v takzvanej šesťdňovej vojne zabral ďalšie palestínske územia. Americký prezident však zároveň vyzval Palestínčanov, aby sa v súvislosti so snahou o vyhlásenie nezávislého štátu neobracali na OSN a počkali na medzinárodné rokovania.

„Dlhé roky sa snažia vytvoriť na území Palestíny dva štáty. Jeden pre Palestínčanov a druhý pre nelegálnych okupantov. A dnes si trúfajú veriť, že náš región uzná sionistický režim," hovorí iránsky prezident. Obamu obviňuje, že rozpráva, ako keby mu patril svet. „Kto ste vy? Kto vám dal oprávnenie miešať sa do záležitostí iných?" oboril sa na amerického prezidenta.

SITA/AFP