Piatok 25. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

NATO zabilo Kaddáfího syna

V noci na 1. mája otriasli Tripolisom dve mohutné explózie. Lietadlá NATO zaútočili raketami na Kaddáfího sídlo vo štvrti Báb al-Azízíja, kde sa v tom čase nachádzala nielen vodcova rodina, ale aj množstvo hostí. Plukovník Kaddáfí a jeho manželka vyviazli bez zranení. Niektorí priatelia a príbuzní však boli ranení a Kaddáfího najmladší syn, 29-ročný Sajf Arab, a tri Kaddáfího vnúčatá prišli o život. Sajf Arab, Kaddáfího šiesty syn, študoval v posledných rokoch na vysokej škole v Nemecku a doma bol zriedkavo. Jeho starší brat Sajf Islám je v Líbyi oveľa známejší a je považovaný za reformátora režimu.

Podľa veliteľa operácií NATO v Líbyi generála Charlesa Boucharda bol vybraný cieľ súčasťou stratégie proti Kaddáfího veliacim strediskám. Všetky ciele NATO sú vraj svojou podstatou vojenské a nezameriavajú sa na jednot­livcov.

Hovorca vlády Musá Ibrahím tvrdí, že Sajf Arab sa v čase útoku rozprával so svojím otcom a matkou, neterami a synovcami a ďalšími hosťami. NATO ho napadlo bez toho, aby spáchal nejaký zločin.

Líbyjskí predstavitelia pustili novinárov do trosiek domu v rezidenčnej štvrti. Budovu podľa Reuters zasiahli najmenej tri rakety. Strecha a stropy jednoposchodového domu boli úplne zničené a na miestach sa nachádzala hromada trosiek a skrúteného železa. Je ťažké si predstaviť, že by ktokoľvek v dome mohol vyviaznuť bez zranenia. Cieľom operácie mohlo byť zabitie Kaddáfího, čo medzinárodné právo nedovoľuje. „Domnie­vame sa, že nie každému je jasné, že to, čo sa deje v Líbyi, nemá s ochranou civilistov nič spoločné," vyhlásil Ibrahím a požiadal, aby svet útok podrobne preskúmal. „To, čo tu teraz panuje, je zákon džungle," uzavrel hovorca vlády.

ČTK