Nedeľa 27. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Kresby: Andrej MišanekKresby: Andrej Mišanek

Máte slovo

V Rusku alebo v Tescu?
Kresťanom na celom svete už nestačia modlitby k Bohu, ale proti ohrozeniu sa zabezpečujú aj modernou vojenskou technikou, napríklad protiraketovým štítom. Každému je jasné, prečo sa stavia tento štít namierený proti Rusku. Kresťanský svet nikdy neprestal poškuľovať po jeho obrovských priestoroch, ktoré by mohli zabezpečiť bohatstvo a dostatok všetkým ovečkám, no najmä ich pastierom. Občas mám dojem, že akýsi ochranný štít tu funguje už dávno. Neprepustí na naše územie nijakého votrelca a ani len myšlienku, ktorá by obrátila naše myslenie nežiaducim smerom. Príkladom sú televízne programy, ktoré nás od tzv. verejnoprávnej STV až po komerčnú Markízu otravujú americkým odpadom v podobe akčných filmov a bezduchých komédií. Tomuto braku nestojí v ceste nijaký štít. Aby som však nebol príliš kritický, musím priznať, že pred niekoľkými mesiacmi nás televízia JOJ prekvapila pomerne novým ruským historickým filmom Admirál. Žiaľ, príbeh admirála Kolčaka reklamné vstupy tak zmrzačili, že som sa nestačil orientovať v tom, či sa nachádzam v predrevolučnom Rusku alebo v Tescu.

Rudolf Slezák,
Vysoká pri Morave

Ad: Mliečne omyly
Vždy sa teším na nové číslo vášho časopisu, ktorý mi pomáha vidieť veci aj z inej strany. S niektorými článkami úplne súhlasím, ale k niektorým mám výhrady, ako k tomu o škodlivosti mlieka. Ako bývalá zootechnička chcem obhájiť prácu poľnohospodárov, lebo v tomto článku im veľmi krivdíte. Spomínané úkony na kravách, aké sa robia v USA, sa u nás nikdy nerobili. Ak sa to náhodou stalo, treba konkretizovať kto, kde a kedy! Nemôžete generalizovať ani účinok mlieka na organizmus. Ja som mlieko od detstva nemala veľmi rada, ale jeho kladné účinky si vynahrádzam inými mliečnymi výrobkami. Moji rodičia aj starí rodičia pili mlieko každý deň, všetci sa dožili vysokého veku a ani nevedeli, že existuje osteoporóza. Verím, že nie každému mlieko chutí, ale je veľmi nepríjemné prečítať si takýto článok a potom si dať pohár mlieka. Nemali by ste znechucovať tých, ktorým mlieko nespôsobuje ťažkosti. A kto má s ním problémy, nech sa mu vyhne. Skôr je na zamyslenie, že sú prázdne lúky, kde by sa mohli pásť kravičky a dodávať nám kvalitné mlieko. Ľudia z dediny chodia do mesta kupovať mäso a zeleninu z rôznych kútov sveta. Naši krajania oberajú ovocie a zeleninu v zahraničí, aby si tam zarobili a aby ju tu potom mohli kúpiť. Jeme zemiaky z Para­guaja, ktoré by sme si mohli dopestovať do­ma...

Alžbeta Lekýrová,
Bojnice

Najväčší asociál
Podnikateľ si zriadi firmu a seba aj zamestnancov prihlási do druhého piliera. Do Sociálnej poisťovne však posiela iba výkazy s uvedeným najvyšším základom pre odvody a eurá neodvádza ani za seba, ani za zamestnancov. Po 2 - 3 rokoch si založí novú firmu, prenesie na ňu majetok starej firmy a dlhy nechá na starej, ktorú dá do konkurzu. Sociálna poisťovňa pritom povinne odvedie do DSS polovicu poistného za majiteľa aj zamestnancov. Tí si teda sporia do súkromného druhého piliera, aj keď firma reálne neposlala do Sociálnej poisťovne ani jedno euro. Sociálna poisťovňa dlh nevymôže, lebo firma nemá nijaký majetok. Podni­kateľovi a zamestnancom po odchode do dôchodku Sociálna poisťovňa a DSS vyplácajú vysoké dôchodky. Z čoho? No predsa z peňazí tých, čo platia. Ako je možné, že Sociálna poisťovňa musí povinne odoslať do DSS polovicu z odvodov, aj keď jej eurá reálne neprídu na účet? DSS si pritom vyberá od prispievateľov aj poplatky za vedenie účtu, pričom náklady na vymáhanie nemá nijaké. Na tento typ zlodejstva navádzal firmy pán Mihál vo svojich preslávených seminároch pre podnikateľov. Dnes je ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny za SaS. V tomto roku už stihol zrušiť valorizáciu dôchodkov. Mihál svojím neľudským, bezohľadným a asociálnym prístupom k ľuďom predstihne aj doteraz najväčšieho asociála Kaníka.

čitateľ

Bez výčitiek svedomia
Keďže ste vložili do nášho mesačníka aj petičnú listinu, považovala som za svoju povinnosť nielen podpísať ju, ale dať ju podpísať aj iným občanom, ktorí o nej možno nevedia. Preto som oslovila v obchode pána, o ktorom som si bola istá, že ju podpíše. Aké bolo moje prekvapenie, keď to náhodou počula jedna zákazníčka a osopila sa na mňa, ako si to vlastne dovoľujem nahovárať na podpisovanie petície iných ľudí. Každý môže mať svoj názor a môže ho aj verejne prejaviť. Túto bývalú učiteľku na základnej škole však dobre poznám. Je členkou spevokolu Matice slovenskej a zúčastňuje sa na jej podujatiach. Ja som len obyčajná občianka, ale dovolím si tvrdiť, že aj vlastenka. Zarazilo ma, ako sa môže takýto dvojtvárny človek zúčastňovať na vlasteneckých akciách bez výčitiek svedomia. Ako mohla dobre vychovávať naše deti, svojich žiakov?

H. Vatamanová,
Valaská

Hlas mladých
Váš, podľa mňa najlepší časopis na preplnenej slovenskej „ultra­objektívnej" pravicovej scéne, ma skutočne teší. Každý mesiac sa náhlim do stánku, aby som si ho stihol kúpiť. Bol by som rád, keby ste v časopise našli nejaké miestečko pre stĺpček s názvom Hlas mladých. Ľavicové zmýšľanie mojej generácie sa vytráca, čo je zlá správa. Možno by mohol vždy nejaký mladý človek publikovať svoj názor na aktuálne dianie na slovenskej aj zahraničnej politickej scéne. Nech čitatelia vidia, že zopár mladých ľavičiarov existuje a sú schopní zmýšľať správne. A predovšetkým národne.

Matej Siget

Precedens
Nedávno ma na prednáške významného slovenského historika o holokauste zaujala analýza osoby grófa Eszterházyho, ktorý ako poslanec slovenského parlamentu zastupoval maďarskú menšinu na Slovensku. Ako rodený antisemita (tak o sebe rozširoval) nehlasoval za zákon o presídlení židov, pretože to chápal ako precedens k občanom s maďarskými koreňmi. Tento precedens je agendou súčasných demokratov v otázke neprispôsobivých občanov. Je dvadsaťdva rokov po „zamatovej revolúcii", počas ktorej sme so zväzkami kľúčov štrngali v očakávaní novej spoločnosti. Jej základom mala byť slušnosť, pravda a láska. Dnes môžeme len nostalgicky spomínať - okrem voľného pohybu bolo všetko ostatné obludné klamstvo. Rodiny sa rozpadajú, stúpa množstvo nezamestnaných. Predvo­lebné získavanie hlasov je založené na klamstve bažiacich po moci. Peklo na zemi zažívajú tí nešťastníci, čo sú v styku s nepri­spôsobivými. Lepšie miesto pre život na Slovensku, to trúbila pani premiérka pred voľbami. Súčasní mocipáni sa správajú rovnako ako spomínaný gróf. Možno, že ich z hĺbky duše neznášajú, ale nemôžu konať inak, lebo by to bol precedens. Prispôsobivý občan má právo byť zdieraný odvodmi a daňami, neprispôsobivý občan nemá právo byť ukracovaný o výhody, ktoré mu umožňuje táto vláda, ktorá vraj chce nastoliť spravodlivý, netotalitný, demokratický štát.

čitateľ Dušan,
Košice

Gejzír vlastenectva
S hokejovými majstrovstvami na Slovensku vytryskol mohutný gejzír vrúcneho vlastenectva. Slovensko sa zjednotilo. Láska k slovenskej vlasti scelila prívržencov hokeja aj tých, čo na hokeji v živote neboli. Medzi našimi slovakofóbnymi svetoobčanmi, vymierajúcimi čechoslovakistami, hungarofóbmi a novinármi v zahraničnom žolde nastalo zdesenie. Ťažká mora musela doľahnúť na tých, ktorým sa chce grcať pred slovenským znakom (Šebej), ktorí slovenskú hymnu považujú za nepodarenú básničku o zlom počasí nad Tatrami (Hudák zo SME), podľa ktorých je vlastenectvo posledné útočisko darebákov (Mikloš)... Vytrvalá zákerná nadpráca boriteľov slovenského patriotizmu z tretieho sektora vyšla navnivoč. Z dvojkrížového mora ich museli riadne rozbolieť oči. Potrestajú chlebodarcovia platených slovakobijcov za tú vlnu vlastenectva? Slovákov však nezlomili a nezlomia.

Mgr. Pavel Fábry,
Košice

Nedajme si vyrvať dvojkríž!
W. Churchill povedal, že vojna je veľmi vážna vec, aby sme ju nechali na generálov. Obrana kresťanstva v kontexte sčítania ľudu je veľmi vážna vec, aby sme ju nechali na biskupov a kňazov. Nie je to v pravom zmysle slova cirkevná záležitosť. To sa snažili nahovoriť najmä nepriatelia kresťanstva, slobodní murári a spoločnosť Prometheus. Predovšetkým mládež nahovárali zaškrtnúť kolónku bez vyznania. Argu­menty ako bohatstvo cirkvi či pedofilní kňazi skutočne mohli pomýliť. Ruský judaistický portál nedávno priniesol správy o zdesení ruských veriacich židov z tisícov prípadov pedofílie v Izraeli, praktizovanej rabínmi. Samozrej­me, nie je to ospravedlnenie strašného zločinu zneužívania. Musí­me však porovnať fakty, aby sme mohli reálne posúdiť. Cirkev nie sú len pedofilní kňazi, ale aj školy, nemocnice a hospice pre tých, ktorých už nikto nechce. Všade vo svete dáva hladným jesť, utešuje zomierajúcich, pomáha chorým. Čo od nás vlastne chceli? Označiť pri sčítaní ľudu, že sme bez vyznania. Pravým cieľom bolo na základe vlastného prejavu, krížikom v správnej kolónke vytrhnúť dušu národu. Vytrhnúť z nej Krista! S Kristom však odíde aj časť našej histórie. Štúr, Štefánik, Hodža, Bernolák a ostatní velikáni, ktorí stáli za týmto národom, sa za svoju vieru v Boha nehanbili. Národ bez Boha sa stáva národom žrútov hamburgerov veriacich v Spidermana. Kríž je však nielen v našom znaku, ale aj v našich srdciach a dušiach. Neponižujme sami seba ani svojich rodičov zapretím viery našich predkov.

Martin Píry,
Žilina

Zastavme šovinistov
Pokračujúce inštalovanie ďalších maďarských sôch, búst a turulov na južnom Slovensku prekračuje všetky hranice. Ako by sa tvárili Maďari v Maďarsku, keby si tam tie desaťtisíce asimilovaných Slovákov začali inštalovať sochy slovenských národných hrdinov? Verím, že väčšina príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku má také isté problémy ako Slováci. Aj medzi nimi sú nezamestnaní a bezdomovci. Národ­nostné vášne v skutočnosti rozdúchavajú šovinistickí politici typu Orbána a ich nohsledi z Mostu-Híd a SMK. Je načase ich zastaviť.

Vladimír Koštial,
Trenčín

Virtuálne kráľovstvo
Náš parlament, vedome alebo len zo zvyku, opakuje rovnakú historickú chybu, akoby sme boli maďarskou kolóniou. Aký zmysel má rokovať o niečom, čo maďarský parlament schválil bez ohľadu na susedné národy? Ide nielen o novú ústavu, ale aj o názov krajiny. Už sa nenazývajú republikou, ale len Maďarskom. Názov však nie je úplný bez uvedenia zriadenia. Budú sa azda nazývať kráľovstvom? V preambule ich ústavy sa hovorí: „Sme hrdí, že náš kráľ svätý Štefan pred tisíc rokmi vystaval na pevných základoch maďarský štát." Je to však len ďalšie klamstvo. Svätý Štefan dokázateľne založil nie maďar­ské, ale uhorské kráľovstvo, v ktorom Maďari predstavovali početne najmenšiu skupinu.

čitateľ zo Šurian