Nedeľa 27. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Foto: SITA, archívFoto: SITA, archív

Na palete

Mesaic za nami

Viera Urbanová

MASÉRI PREHRALI (?) Denník SME sa musí ospravedlniť Jánovi Slotovi a vyplatiť mu 10-tisíc eur ako nemajetkovú ujmu za články z roku 2008. Rozhodol o tom Krajský súd v Žiline. Išlo o sériu článkov pod názvom „Slota na úteku kradol", „ÚPN: Slota vykradol obchod", „Ján Slota nevykrádal len autá v Rakúsku, ale aj textil a mäsiarstvo v obci Koš". Propagandisti zo SME sa z pokuty určite nezbláznia. Veď splnili svoju úlohu - zdiskreditovať nevyhovujúceho politika. Po troch rokoch sa pravda ťažko oprašuje. A o to ide. Možno sudcovia zo Žiliny nakoniec skončia ako prísediaci, lebo ministerka zrazu zistí, že sú málo výkonní.

PIVO JE LEPŠIE: Poslanec Igor Matovič by rád znížil počet poslancov parlamentu zo 150 na 79 a navrhuje zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov a sudcov. Jeho návrhy síce šéf poslancov Richard Sulík zaradil na rokovanie NR SR (o čom môžu opozičníci so svojimi návrhmi iba snívať), ale neprikladá im nijakú dôležitosť. Predseda parlamentu si totiž myslí, že tieto návrhy by mali spolu s bývalým straníkom Matovičom prebrať na pive. Na pôdu snemovne sa vraj nehodia. Keďže v rokovacej sále bolo poslancov ako šafranu, urazený Matovič nakoniec odmietol svoje návrhy odprezentovať. Všetci boli asi na tom pive.

TRNKOBRANIE: Tajnú voľbu generálneho prokurátora v NR SR premenila vládna partička na nedemokratickú frašku. Po neakceptovateľnom fotografovaní hlasovacích lístkov prišla na rad rafinovanejšia metóda. Poslanecké kluby dostali kódy, podľa ktorých značkovali lístky, aby skrutátori mohli identifikovať prípadných zradcov. „Táto krajina si zaslúži okrem čestnej vlády aj čestného generálneho prokurátora," vyhlásil Sulík a osobne dohliadol na zničenie dôkazov - skartovanie volebných lístkov. Keďže Trnku nezvolili, koaličníci spolu s Ivetkou vo vládnom hoteli na Bôriku oslávili - na účet občanov - jej zotrvanie pri moci.

LIPŠICOVE MANÉVRE: Bezpečnostné zložky vraj získali informácie, že minister vnútra je v ohrození života. Z politických dôvodov. Lipšicovi preto posilnili ochranku. Minister je chránený ako oko v hlave a jeho odchod do práce pripomína policajné manévre. Nechýbajú autá, bodygardi a neustála kontrola okolitého terénu. Presne ako v akčných filmoch, čo si minister, známy tým, že je rád stredobodom vesmíru a médií, nemôže nevychutnať. Neprajníci tvrdia, že si iba robí imidž dôležitosti a že nevyzerá na ohrozený ministerský druh. Možno sa nakoniec ukáže, že ide o pravidelné cvičenie ochrankárov.

SNÍVAJTE S NAMI: ĽS-HZDS oslávila 20. výročie svojho vzniku. Oslavy to neboli veselé. Kedysi silné a vplyvné hnutie, ktoré sa pričinilo o vznik samostatnej SR, postupne strácalo voličskú podporu a v posledných voľbách sa nedostalo do parlamentu. V auditóriu chýbali osobnosti, ktoré predseda ľahkovážne hodil cez palubu a ktoré odplávali aj s voličmi. Vladimír Mečiar tvrdí, že strana prechádza zmenami a revitalizáciou a že príde čas, keď SR bude HZDS ešte potrebovať. To by však musel najprv Mečiar vystreliť Roberta Fica do vesmíru bez spiatočnej letenky. Fico mu už dávno prebral agendu i voličov.

ZELENÁ MAĎARIZÁCII: Po prijatí novely zákona o používaní jazykov menšín spokojný predseda Most-Híd Bugár Slovensku pogratuloval. K čomu? Asi k návratu do Uhorska. Na južnom Slovensku postupne vymizne povinnosť používať štátny jazyk, takže kto nebude ovládať maďarčinu, nezamestná sa ani ako zametač chodníkov. Prispelo k tomu aj zníženie kvóra na používanie menšinového jazyka v úradnom styku z 20 percent na 15 percent. Ku schváleniu maďarizačnej normy prispeli aj poslanci Smeru. Pri Matovičom pozmeňovacom návrhu, na ktorom stála celá norma, chýbali. Bugárova gratulácia patrí aj im.

Fotografie:
Igor Matovič chce znížiť počet poslancov, seba by rád zachoval.

Chránený druh Lipšic: mnohí dúfajú, že vyhynie.

Vladimír Mečiar oslavoval a už tradične aj sľuboval.

Budú raz Slováci na juhu chodiť aj do nemocnice s tlmočníkom?