Nedeľa 20. september 2020

extra plus

November 2011

Aktuálne číslo

Prípad Malinová pred rozuzlením

Ľudovít Števko

Banálny prípad fiktívneho napadnutia maďarskej študentky Hedvigy Malinovej sa ťahá už šesť rokov. Hedviga sa medzitým vydala, má nový dom, volá sa Žáková a stala sa matkou dvoch detí. Úporná snaha médií a neidentifikovaných síl v pozadí dokázať, že Hedvigu zbili slovenskí rasisti, vyvolala bezmála vojnu medzi Budapešťou, maďarskými politickými stranami a OKS na jednej strane a vtedajším vedením ministerstva vnútra, vyšetrovateľmi, prokuratúrou a súdnymi znalcami na druhej strane nekonečného sporu.

Keby neznámi páchatelia zbili, okradli, uniesli či zavraždili slovenskú študentku, správa by zrejme po dvoch týždňoch upadla do zabudnutia, ale tu išlo o extra prípad, ktorý mal dokumentovať utláčanie maďarskej menšiny na Slovensku. Keď orgány činné v trestnom konaní zistili, že skutok sa nestal, zastavili trestné stíhanie. Mali v rukách silné argumenty: podľa znaleckého posudku psychicky labilná Malinová utrpela drobné poranenia, ktoré si spôsobila sama, a v ten deň nebol zaznamenaný hovor z jej mobilu, hoci vyšetrovateľom tvrdila, že páchatelia ju zbili preto, lebo hovorila do telefónu po maďarsky. Dôležitým argumentom bolo aj to, že písmo na blúzke malo podľa grafológa spoločné znaky s písmom postihnutej maďarskej študentky a sliny, ktorými bola prilepená známka na liste od údajných páchateľov, preukázali totožnosť s DNA Hedvigy Malinovej.

Klamala Hedviga alebo išlo o nedokonale pripravenú intrigu? Prokurátor chcel vypočuť Malinovú na detektore lži, ale jej advokát JUDr. Roman Kvasnica to odmietol. Malinová však odcestovala na detektor lži do Tel Avivu a odpoveď na kardinálnu otázku nemohla byť iná - príbeh si vraj v nijakom prípade nevymyslela. Hedviga sa stala značkou na politickom štíte SMK a Most-Híd. Na prospekte „Hláste sa za Maďarov" pred sčítaním ľudu roku 2011 sa popri vyhláseniach Bélu Bugára a Józsefa Berényiho objavilo aj vyhlásenie ikony prenasledovaného maďarstva na Slovensku Hedvigy Malinovej.

Prípad „zbitej" maďarskej študentky je pred rozuzlením. Ktovie, či sa niektoré médiá aj poslanci OKS Zajac a Dostál napokon ospravedlnia docentovi Petrovi Labašovi, medzinárodne uznávanému odborníkovi, za nehorázny nátlak a útoky proti nemu ako súdnemu znalcovi, ktorý vo svojom posudku potvrdil, že Hedvigu nik nezbil. A ktovie, či sa ktosi opýta, kto zaplatil Malinovej detektor lži v Izraeli a kto od 19. septembra 2006 doteraz platil jej advokáta.