Piatok 25. september 2020

extra plus

December 2011

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Zázračný koreň

Exotickú koreninu vraj strážili na konci sveta škriatkovia

Nela Mayerová

Možno to neviete, ale ďumbier lekársky, ľudovo nazývaný aj zázvor, má svoj domov v tropickej Ázii. Účinný prostriedok na rôzne neduhy si pre svoju nevšednú chuť našiel miesto prakticky v domácnostiach celého sveta.

Vedecký názov rastliny - Zingiber pochádza zo slova singabera, čo v preklade zo sanskritu znamená rohatý koreň. Ďumbier začali pestovať pravdepodobne na juhu Číny, kde ho poznajú už tri tisícročia. Odtiaľ sa rozšíril do Indie a Indonézie.

Univerzálny protijed
Keďže sa čerstvý koreň nekazil ani počas dlhých plavieb a pri vyšších teplotách, stal sa vynikajúcim vývozným artiklom a zároveň jedným z prvých ázijských korení, ktoré obchodníci dovážali do Európy a Afriky. S fénickými moreplavcami sa najprv dostal na Blízky východ a do oblasti Stredozemného mora. Portugalčania ho priviezli do Afriky, Španieli zasa do Európy a neskôr aj do Ameriky. Európania ho spoznali v stredoveku - v 9. storočí sa tu udomácnil do takej miery, že sa stal prirodzenou súčasťou kuchýň ako soľ. Nie každý si ho však mohol dovoliť. Koreniny boli drahým luxusom - v 14. storočí stálo 450 gramov ďumbiera toľko ako ovca. Ďumbierový chlieb bol dokonca obľúbenou delikatesou kráľovnej Alžbety I. Ľudia ho však používali nielen ako koreninu, ale aj ako liek. V tých časoch sa považoval za jeden zo základných prostriedkov pomáhajúcich predchádzať moru, pripisovali mu aj účinky univerzálneho protijedu.

Arabskí kupci dlho tajili jeho pôvod. Úspešne rozširovali historky o tom, ako tento zázračný koreň rastie na konci sveta, kde ho vraj strážia škriatkovia. Tým ešte viac zvyšovali jeho aj tak vysokú cenu. Chuť a zdravotné účinky ďumbiera si ľudia tak cenili, že si ho v črepníku brávali so sebou aj námorníci na dlhé plavby, aby ich chránil pred skorbutom. V 11. storočí sa opis jeho liečebných účinkov stal súčasťou lekárskych kníh.

Liečivá sila prírody
Ďumbier v sebe skrýva liečivú silu prírody. Jeho nevšedné účinky vysvetľujú východné filozofie obsahom veľkého množstva agni - biologického ohňa života, riadiaceho okrem iného aj látkovú výmenu. Pravidelná konzumácia hoci aj malého množstva ďumbiera zvyšuje vnútornú energiu organizmu, čím sa stimuluje krvný obeh a trávenie. Ďumbier odbúrava tuk a cholesterol, stimuluje pečeň a neutralizuje toxíny, čím pomáha očistiť organizmus. Silice dezinfikujú a prekrvujú pokožku. Ďumbier znižuje zrážanlivosť krvi a zlepšuje jej prúdenie. Tým znižuje riziko infarktu, aterosklerózy a chráni srdcovo-cievny systém. Stimuláciou krvného obehu sa zároveň lepšie okysličuje mozog, a tak ďumbier tlmí bolesti hlavy, priaznivo pôsobí na pamäť aj na celkovú činnosť mozgu. Je preto výborný pre intelektuálne pracujúcich ľudí. Pre jeho upokojujúce účinky na žalúdok bol v 18. storočí súčasťou mnohých liekov, zároveň potláčal toxicitu niektorých liečivých bylín.

Podzemok ďumbiera obsahuje až 640 rôznych chemických látok. Jeho najvýraznejšou chuťovou zložkou sú aromatické látky obsiahnuté v oleji, predovšetkým zingiberen a bisabolen. Ostrú chuť mu dodáva gingerol. Táto štipľavá látka svojimi účinkami pripomína kyselinu acetylsalicylovú a chemickým zložením sa podobá na kapsaicín, nachádzajúci sa v štipľavej paprike a čili. Práve na tejto podobnosti zakladajú vedci teóriu o ďumbieri ako prirodzenom protirakovinovom prostriedku. Kapsaicín útočí na mitochondrie rakovinových buniek, a tak znemožňuje ich zásobovanie energiou. Mitochondrie zdravých buniek sa od chorých odlišujú, a tak ich kapsaicín neohrozuje.

Ďumbier sa najčastejšie používa čerstvý, zvyčajne nastrúhaný alebo nakrájaný na tenké plátky. Ďumbierový čaj pomáha pri prvých príznakoch prechladnutia a chrípky. Lyžičku čerstvo nastrúhaného ďumbiera zalejte horúcou vodou, pridajte lyžičku medu a šťavu z polovice citróna.

Ďumbier osviežuje a odľahčuje mäso. Nezameniteľný je však najmä ako prísada do sladkých jedál, predovšetkým perníka, zázvorníkov a iných vianočných koláčov. Spolu s ďalšími tradičnými koreninami ako vanilka alebo škorica pomôže vyčariť tú správnu vianočnú atmosféru.

Fotografia:
Ďumbier je trváca rastlina so žltkastými alebo ružovobielymi kvetmi. V súčasnosti sa pestuje v juhovýchodnej Ázii, karibskej oblasti a v Afrike, jeho najväčšími vývozcami sú Čína, India a Indonézia. Korenie s exotickou vôňou a chuťou sa získava nie z celého koreňa, ale len z podzemku. Ten vzniká premenou stonky a na jar a jeseň sa v ňom zbierajú všetky výživné látky. Podzemok ďumbiera zvyčajne dorastá do dĺžky 10 centimetrov.