Nedeľa 28. november 2021

extra plus

December 2011

Aktuálne číslo

WikiLeaks - lavína nepohodlných právd

Kontroverzná investigatívna stránka WikiLeaks získala jedno z popredných austrálskych novinárskych ocenení - Walkleyho cenu. Jej zakladateľ Julian Assange ju dostal za mimoriadny prínos pre žurnalistiku. V zdôvodnení porota uviedla, že projekt WikiLeaks použil novú technológiu na prienik do vnútorného fungovania vlády, aby odhalil „lavínu nepohodlných právd".

Assange, ktorý je vo väzbe pre obvinenia zo sexuálneho napadnutia, pozdravil účastníkov slávnostného ceremoniálu prostredníctvom krátkeho videoposolstva. V ňom okrem iného označil austrálsku premiérku Juliu Gillardovú za zbabelú, lebo jeho organizácii neposkytla väčšiu podporu. Tiež ju kritizoval za jej slová, že činnosť WikiLeaks je nezákonná.

Laureátov Walkleyho ceny vyberá nezávislá porota zložená z novinárov a fotografov. Austrálsky ekvivalent Puli­tzerovej ceny založil austrálsky podnikateľ sir William Gaston Walkley v roku 1956.

WikiLeaks je webová stránka, ktorá sa zaoberá zverejňovaním citlivých firemných a vládnych dokumentov. Od svojho spustenia v decembri 2006 získala niekoľko novinárskych ocenení.

Sme.sk