Piatok 25. september 2020

extra plus

December 2011

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Trest pre Palestínu

Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) prijala Palestínu za svojho plnoprávneho člena. Je to prvá organizácia OSN, ktorú Palestínčania 21. septembra požiadali o prijatie za plnoprávneho člena po tom, čo palestínsky prezident odovzdal žiadosť o plnoprávne členstvo vo svetovej organizácii. Za rezolúciu o prijatí Palestínčanov hlasovalo 107 krajín, proti sa vyslovilo 14 a 52 sa zdržalo hlasovania. Proti členstvu Palestíny hlasovali napríklad Spojené štáty, Kanada a Nemecko.

Spojené štáty reagovali na rozhodnutie UNESCO tým, že prestali finančne prispievať na činnosť organizácie. Washington tak nepreviedol plánovaných 60 miliónov dolárov (42,8 milióna eur), ktoré predstavujú vyše pätiny rozpočtu UNESCO. Po USA pristúpila k rovnakému kroku aj Kanada a neskôr Izrael. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň nariadil urýchlenie výstavby bytov vo východnom Jeruzaleme a v Predjordánsku ako svojský trest pre Palestínu za jej prijatie do organizácie. Rozhodol aj o zmrazení vyplácania výnosov z daní a ciel z tovarov, ktoré sa na palestínsky trh dostávajú cez izraelské prístavy.

Generálna riaditeľka UNESCO vyzvala Spojené štáty, aby platenie príspevkov obnovili. V opačnom prípade nebude dostatok zdrojov na financovanie prog­ramov, ktoré sú predovšetkým v záujme Ameriky. Ohrozené sú napríklad programy na podporu médií v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky, školenia novinárov v Iraku, Tunisku a Egypte či kurzy gramotnosti pre policajtov v Afganistane.

TASR/SITA