Piatok 25. september 2020

extra plus

December 2011

Aktuálne číslo

Hollywoodska produkcia v Lamači

Milan David

Akcia polície proti mafiánskej skupine piťovcov pripomínala epizódu z hollywoodskeho akčného filmu. Policajný prezident Jaroslav Spišiak sa zjavne inšpiroval zásahom námornej jednotky SEALs v pakistanskom Abbottabáde, keď zlikvidovali Bin Ládina. Pravda, nebol to doslovný plagiát americkej operácie, pretože Spišiakova akcia sa neskončila smrťou protagonistu Piťa, ale helikoptéra, zlanovanie kukláčov, výbuchy dymovníc za masovej policajnej účasti sa nápadne podobali na pamätný action movie amerického komanda.

Zločinecká skupina piťovcov pôsobí na západoslovenskej mafiánskej scéne už 11 rokov. Hlavu mafie, Juraja Ondrejčáka alias Piťa poznali v bratislavskom Lamači v istom čase ako poslanca miestneho zastupiteľstva, ktorého za jeho zásluhy (údajne vyčistil Lamač od bezdomovcov) navrhla do školskej komisie jej predsedníčka, poslankyňa za KDH Mária Imrichová. Slovensko je plné paradoxov. Ten istý Ondrejčák sa dobre poznal s nebohým právnikom a karatistom Ernestom Valkom a toho istého Ondrejčáka nechal zatknúť nadránom v osudný deň počas teatrálnej akcie minister vnútra za KDH Daniel Lipšic. Šéfa lamačskej mafie aj celý jeho spolok mohli policajti zatknúť kedykoľvek predtým aj bez predvolebnej propagačnej akcie s helikoptérou, veď dvaja hľadaní členovia spomínanej mafie sa na polícii prihlásili sami, keď ich na nesprávnej adrese nemohla nájsť pomýlená zásahová jednotka.

Citeľne sa zvolebnieva. Obyvatelia Lamača sa mali na čom zabaviť, policajný prezident im pripravil svojráznu gulášpárty. Okrem toho, pán Spišiak, na ktorého sú podané tri trestné oznámenia jeho bývalými podriadenými, potreboval trochu vylepšiť svoj pokazený imidž protimafiánskym predstavením par excellence. Ešte nie je isté, aký osud stihne konkrétnych mafiánov. A jedna lastovička z Lamača nerobí leto, veď na Slovensku máme v každom meste viac mafiánov na štvorcový kilometer ako na Sicílii. Z prípadu dolapených piťovcov nám plynie poučenie, ktoré je už dávnejšie uložené v zbierke známych groteskných výrokov Jaroslava Spišiaka: „V prípade sa zmenilo to, že sa nezmenilo nič."