Piatok 25. september 2020

extra plus

December 2011

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

RTVS sa kríza netýka

Erika Lehotszká

Odvtedy, čo rozhlasáci na čele s Miroslavou Zemkovou začali riadiť Slovenskú televíziu, prešlo deväť mesiacov, čo je dosť dlhé obdobie na to, aby z rádiotelevízneho spojenia čosi vzniklo. Lenže divák STV nijakú zmenu k lepšiemu nevidí. Keby nebolo trápnej relácie Štefana Hríba a OKS Večer pod lampou, STV by pripomínala skôr reprízovú stanicu. Zemková sa viac orientovala na nákup drahých informačných technológií ako na zlepšenie programu. Vedenie RTVS nakúpilo od spoločnosti GTS Slovakia bez výberového konania telekomunikačné služby za vyše päť miliónov eur.

RTVS dostala na oddlženie starých pohľadávok od svojho sponzora Daniela Krajcera zo štátnej kasy 24 miliónov eur, nuž je z čoho platiť aj staré účty, napríklad za predražený nákup výpočtovej techniky a softvéru za 1,3 milióna eur od firiem Ditec a Datalan, ktoré M. Zemková podpísala posledný deň vo funkcii riaditeľky SRo. Pre objektívnosť však treba uviesť, že sa niečo zo štátneho prídelu ujde aj programu. Jednotka spustila spevácku šou Legendy popu, za ktorej deväť častí zaplatí RTVS produkčnej firme MAYA 558 684 eur. Pre spoločnosť je to veľmi výhodná zmluva, lebo MAYA využíva nielen štúdio, ale aj vzácny archív STV. Je nepochopiteľné, prečo si podobné programy nevyrába STV lacnejšie vo vlastnej réžii. Alebo zdecimovaná televízia už na to nemá, keďže pani riaditeľka RTVS prepustila z Mlynskej doliny takmer všetkých, čo rozumejú televíznej tvorbe?

Legendy popu sú podpriemernou zábavou na nízkej realizačnej úrovni, ktorá sotva vytiahne sledovanosť verejnoprávnej televízie zo šesťpercentnej priepasti. Otázkou je, či aj ďalší avizovaný „objavný formát" Nebíčko v papuľke z produkcie spoločnosti Movements bude viac ako len tuctový program. STV bude stáť každá kuchárska epizóda asi 15-tisíc eur a v šesťdesiatich plánovaných častiach sa bude variť dokopy za úctyhodných 900-tisíc eur. Ešte je tu faktúra za právnu pomoc v súdnom spore so Štúdiom Beta, ktorá bude stáť verejnoprávnu inštitúciu tiež takmer 900-tisíc eur. A potom, že Zemkovej RTVS smrdí grošom. Ešteže sa finančná kríza týka len radových občanov.