Piatok 25. september 2020

extra plus

December 2011

Aktuálne číslo

Glosár Mariána Tkáča

Keď som si raz vylial srdce pred mojou mamou, že mať tak peniaze, veľa peňazí, zriadil by som si vlastnú televíziu, začal by som vydávať denník a ovládol by som internet a jeho sociálne siete, aby som naprával mysle ľuďom, mama si len povzdychla: „Ale to by si už nebol bohatý!"

„Prečo?" nechápal som.

„Nuž, prečo... Jednak by ti takéto mediálne produkty odčerpali veľa peňazí a potom, ako by si veci začal nazývať pravým menom, nové peniaze by si už k tebe cestu nenašli..."

Priznávam, že mama mala pravdu. Veď v čase, keď sme totálne závislí len a len od peňazí, pátrať po skutočných príčinách behu života u nás i vo svete, to je naozaj ohrozovanie peňazí. Našich, a teda európskych (lebo my Slováci sme jediní z Vyšehradskej štvorky skrz euro skutočnými Európanmi), ale aj amerických a vôbec svetových. Lebo pri všetkom sú hýbateľom: pri „arabskej jari", vojne v Afganistane, Iraku, Líbyi, Sýrii a tak ďalej. Ktovie, čo nás v roku, ktorý čoskoro zaklope na dvere, čaká.

My sa, našťastie, už do veľkej vojny nevydáme, nebudeme mať s čím a s kým a na čom. Iba ak na bicykloch, ale pre takýto typ vojska nemáme ani bicykle, ani cyklotrasy na jeho bojovú prípravu. Problém by bol aj s poľnými nemocnicami a vojenskými cintorínmi. Vďaka „premyslenej" zdravotnej politike by sme poľné nemocnice nemali kým, a ani čím naplniť a pôdy nám ubúda. Na juhu ju okrem Maďarov skupujú Dáni a Holanďania, na východe a severe neobrábaná zarastá tŕním.

Trieme biedu, lebo ju asi chceme trieť. Aj stredoškolák z obchodnej akadémie by mal vedieť, že peniaze vznikajú z obehu, z nových investícií, nie z priťahovania opaskov. A že na plátanie dier v rozpočte treba hľadať peniaze tam, kde sú. A nechcieť za každú cenu kráčať po stopách zlodejov, ktorí najčastejšie okrádajú bezmocných starčekov a starenky v čase tmy, ktorá trvá celú noc. Obce a mestá nemajú už ani na večerné osvetlenie.

Aj tento rok prichádzajú Vianoce už od Všech svätých. Zásluhou peňazí za reklamu. Takže Slováci, dôchodcovia dnešní i budúci, prežite ich v pokoji, láske, šťastí. Nič z toho sa ešte, našťastie, kúpiť nedá.