Piatok 25. september 2020

extra plus

Jún 2011

Aktuálne číslo

Na kosovský spôsob

Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov porovnal situáciu v sýrskom meste Húla, kde koncom mája zahynulo vyše sto ľudí, s udalosťou spred 13 rokov pri dedine Račak v Kosove. Bývalý šéf misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) William Walker vtedy 45 tiel Albáncov nájdených pri Račaku označil za kosovsko-albánskych civilistov, ktorých zabili srbskí vojaci.

Na základe toho vyzval Západ, aby sa postavil proti genocíde, čo bola zámienka na začatie bombardovania Juhoslovanskej zväzovej republiky bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Lavrov zdôraznil, že fínski patológovia vtedy pripravili o masakre správu určenú pre EÚ a Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY): „Keďže bol haagsky tribunál sformovaný na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN, Rusko nástojilo na tom, aby správu posúdila Bezpečnostná rada, nikdy sa to však nestalo. Časti správy fínskych patológov však napriek tomu prenikli do médií."

V prípade Sýrie sa podľa neho musí potvrdiť skutočná vina, aby sa nezopakovala manipulácia ako v Kosove, keď obvinili Srbov napriek tomu, že závery fínskych patológov hovorili niečo iné. V prípade obetí v skutočnosti nešlo o civilistov, ale o členov UCK.

Rusko ako jediné oficiálne protestovalo proti bombardovaniu Juhoslávie. Podľa vtedajšieho ruského premiéra Jevgenija Primakova však nebolo možné vojenskej akcii zabrániť. Primakov práve letel na oficiálnu návštevu USA, keď sa dozvedel o začiatku intervencie.

Na protest prikázal otočiť lietadlo a vrátil sa naspäť do Moskvy. Sám sa však dodnes nepovažuje za hrdinu, práve naopak - ak by v ceste pokračoval a pristál vo Washingtone, cítil by sa ako zradca srbského národa.

TASR