Utorok 25. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Chorvátsko: Strata suverenity po 20 rokoch

Martin Dugas

Po šesťročnom prístupovom vákuu, poznačenom hlbokou krízou v eurozóne aj celej EÚ, sa problematické súštátie doterajších 27 krajín 1. júna rozšírilo o ďalšieho člena - Chorvátsko. Kým mocné štáty ako Veľká Británia sa vážne zaoberajú myšlienkou vypísať referendum o vystúpení, v Záhrebe a ďalších mestách sa oslavoval vstup do spoločenstva.

Oslavy to boli rozpačité, tak ako aj samotné výsledky všeľudového hlasovania, v ktorom sa v januári 2012 vyslovili za členstvo v EÚ len necelé dve tretiny spomedzi 44 percent zúčastnených. 

Keďže na rozdiel od SR balkánska krajina nepozná nadpolovičné kvórum pre platnosť referenda, na odobrenie členstva stačil súhlas necelej tretiny zo 4,5 milióna Chorvátov, z ktorých mnohí odvtedy zmenili názor.

Chorvátsko totiž vyzerá inak očami slovenského dovolenkára a inak z pohľadu miestneho obyvateľa, najmä ak patrí k takmer 20 percentám nezamestnaných či nebodaj k srbskej menšine. 

Povojnová rekonštrukcia východných žúp prebieha iným tempom v oblastiach obývaných Chorvátmi a iným v obciach srbských usadlíkov, kam sa život vracia podstatne pomalšie. „Nemáme elektrinu, asfaltové cesty, žijeme v ruinách," posťažoval sa nedávno jeden zo Srbov vo vysielaní západnej televízie.

Napriek tomu (alebo práve preto?) dal Brusel vstupu krajiny zelenú. Pre tretinu podporovateľov ide o historický zvrat. Odporcovia však hovoria o strate suverenity, ktorú si Chorvátsko vydobylo hneď na začiatku krvavého rozpadu Juhoslávie pred 20 rokmi. Je jeho súčasný vstup do EÚ víťazstvom Chorvátov alebo Bruselu?