Piatok 25. september 2020

extra plus

Február 2013

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Inaugurant

Bodka za zahraničím

Martin Dugas

Barack Obama počas prvých štyroch rokov pobytu v Bielom dome evidentne zmúdrel. Kým v roku 2009 mu nebolo súdené zvládnuť celý 35-slovný text prezidentskej prísahy, ktorý mu predseda najvyššieho súdu predčítaval po štyroch slovách a ktorý si „pre veľký úspech" museli zopakovať, v tomto roku to dokázal.

V januárovom inauguračnom prejave na začiatku druhého funkčného obdobia nezopakoval ani chybu spred štyroch rokov, keď sa zastrájal „poradiť si s oboma vojnami, ktoré USA vedú". Nespomenul, že si nielenže neporadil s dvoma konfliktmi, ale vtiahol krajinu do tretieho v Líbyi a keby nebol vyplašený z ruského medveďa a čínskej pandy, lovil by americký orol aj v Sýrii.

Jeho pompéznu reč pred miliónom Američanov si akiste vychutnali aj väzni v pevnosti Guantánamo, ktorú Barack prisľúbil zavrieť už pred piatimi rokmi. V nej budú na základe jeho najnovšieho podpisu trčať bez súdu, dokonca aj bez obvinenia naďalej.

Pri hladovaní a mučení im isto ulahodia prezidentove inauguračné slová o podpore tradičných amerických hodnôt slobody a demokracie po celom svete. Tie si nepochybne užil aspoň sám počerný fešák z Honolulu na predchádzajúcich „sprievodných inauguráciách" v Bielom dome.

Najprv mu spoločnosť robila sexy speváčka Katy Perry v sporom, no z americkej zástavy ušitom, a teda hrdom kostýme. Aby neprišlo k nedorozumeniu, na druhý deň prisahal aj pred dcérami a manželkou ozdobenou novým účesom, pričom zodpovedne vyhlásil: „Predovšetkým milujem Michelle Obamovú, a aby som sa vyjadril k najdôležitejšej udalosti víkendu, milujem jej ofinu." Nevedno, či Michelle nemá iné prednosti a Amerika iné problémy, ale staronová hlava štátov tentoraz bola aspoň úprimná.