Piatok 25. september 2020

extra plus

Február 2013

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Máte slovo

Priatelia,
dovoľte, aby som vám takto hovorila. Každý váš článok ma veľmi oslovuje. Píšete otvorene o tom, čo mňa a iných slovenských vlastencov trápi a, žiaľ, o čom je málo možností otvorene si pohovoriť. Ľudia sú zahĺbení do neistoty. Mnohí rezignujú a prevláda skepsa. Pokiaľ viem, ste jediný rýdzo proslovensky orientovaný časopis u nás. Ak Slovensko prežije, v budúcnosti vám to história nesmie zabudnúť. Obdivujem vás a skláňam sa pred vami, pretože na rozdiel od drvivej väčšiny iných médií otvorene píšete pravdu. Zo srdca želám celej redakcii veľa zdravia a síl do ďalšej práce.

Magda Vernanská, Košice

Nie sme lepší
Ekonómovia tvrdia, že v tomto roku by sme mohli mať až pol milióna nezamestnaných. Títo ľudia by asi boli ochotní urobiť všetko, len aby mali prácu a dokázali zabezpečiť svoju rodinu. Boli by schopní vykonávať aj tie najodpornejšie povolania. Príklad môžeme nájsť v 30. rokoch 20. storočia. Keď v Prahe suspendovali kata, na jeho miesto sa okamžite prihlásilo 600 záujemcov. Toľko ľudí bolo ochotných lámať iným väzy! Bol by dnes problém zohnať na toto povolanie človeka, ak by u nás existoval trest smrti? Len sa netvárme, že sme lepší, slušnejší a múdrejší ako naši predkovia. Počet vrážd, lúpeží, prepadnutí a iných násilností hovorí o niečom inom.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave

Novodobé vykorisťovanie
Po vláde Radičovej zlepenca nastal u nás obrat k lepšiemu. Predchádzajúca vláda neviedla Slovensko k hospodárskej prosperite. Je toho veľa, čo treba po nej naprávať. Mali by sme sa zapojiť všetci - teraz je napríklad príležitosť vystúpiť z druhého piliera. Peniaze z našich odvodov by nemali odchádzať za hranice. Veď je to novodobé vykorisťovanie. Zároveň by sme mali všetci prejsť zo súkromných zdravotných poisťovní do štátnej.

Ján Nemček, Kremnica

V súlade so zákonom
Prezident Ivan Gašparovič sa rozhodol, že nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Ako hlava štátu má na to právo a je to v súlade so zákonom. Na jeho rozhodnutie však neprimerane zareagovala opozícia. Zdvihla sa vlna osočovania, počuť bolo dokonca aj vulgarizmy na jeho adresu. Poslanci opozície chcú prikázať prezidentovi, čo má, alebo nemá robiť. Keď sa im pre nedostatok hlasov nepodarilo zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu, začali zbierať podpisy na obžalobu prezidenta. Pripadá mi to, ako keď ide matka s deťmi do obchodu a deti chcú cukríky. Matka im ich nekúpi a oni kričia: Chcem, chcem, chcem!

Roman Kocman, Prievidza

Slovensko to dokázalo
Uplynulo 20 rokov od vzniku Slovenskej republiky. Pesimistické vízie niektorých politikov, ktorí tvrdili, že to bez Čechov nezvládneme, sa nenaplnili. Slovensko to dokázalo. Sme usilovný a pracovitý národ, žiaľ, naša spoločnosť je silne polarizovaná. Ešte počas sporov medzi V. Mečiarom a M. Kováčom sa národ rozdelil na dva nepriateľské tábory a pretrvalo to dodnes.

Elena Krištofová, Kozárovce

Namiesto spolupatričnosti štrajky
Vykročili sme do dvadsiateho prvého roku trvania nášho štátu. Dosiahli sme úspechy, o ktorých sme 1. januára 1993 iba snívali. Trápia nás však aj vážne problémy. Vysoké percento nezamestnaných, narastajúca chudoba, korupcia, nevymožiteľnosť práva, likvidácia poľnohospodárskej výroby. Chýbajú dotácie pre prvovýrobcov rastlinnej a živočíšnej produkcie. V tomto roku nás čaká ďalšie šetrenie verejných a štátnych výdavkov. Je však veľmi ťažké posúdiť, či to pomôže ohrozeným vrstvám. Nespokojnosť so zväčšujúcou sa chudobou ľudia riešia nie dobroprajnosťou a spolupatričnosťou, ale štrajkovaním.

Marián Burík, Ilava

Nerozumejú po slovensky
Dočítal som sa, že Česi nerozumejú po slovensky. Tomu sa netreba čudovať. Stačí pozerať vysielanie našej verejnoprávnej televízie, kde je väčšina filmov v češtine - opačne to však neplatí. Na Slovensku ich žije zopár a majú tu aj národnostné vysielanie. U nás je to pritom naopak - slovenčina je v médiách zaznávaná. Pozerám nielen slovenské programy, ale aj vysielanie televízií okolitých štátov. Nikde však nevidieť, aby v štátnej televízii prevládali cudzie jazyky. Pokiaľ nebudú riadiť tento štát ľudia, ktorí ho majú radi, tak sa to nezlepší.

Jozef Čišecký, Plášťovce

Zlatý socializmus
Poctivo pracujúcemu človeku sa dnes na Slovensku nežije ľahko. Keď z 350-eurovej výplaty zaplatím všetky účty, zostane mi 70 eur. A to som ešte nič nejedol. Zlatý socializmus. Pritom som naň nadával. Dnes sa za to hanbím. Niektorí Slováci však dodnes žijú ako v socializme. Pre poslanca alebo ministra, ktorý zarába 3 500 eur mesačne a kupuje si benzín za 1,50 eura, funguje socializmus naďalej. Pre nás ostatných sú k dispozícii všade propagované úvery a pôžičky, dokonca aj na obyčajnú chladničku. Pritom je to v podstate znak chudoby obyvateľstva. Moji rodičia si za socializmu kúpili všetky spotrebiče za hotovosť, a pritom to boli obyčajní robotníci.

čitateľ