Piatok 25. september 2020

extra plus

Február 2013

Aktuálne číslo

Šanca na reparát

Peter Severan

O rok nás čakajú voľby prezidenta SR. Po skúsenostiach z minulých predvolebných televíznych diskusií, ktoré boli beznádejne sterilné, s moderátormi, ktorí ani sami nevedeli, na čo sú v štúdiu STV, je načase inšpirovať sa nedávnym predvolebným vysielaním českej verejnoprávnej televízie.

Priamu voľbu prezidenta sme síce zaviedli skôr, Česi nás však predbehli v kvalite televíznych debát pred prezidentskými voľbami. Politické diskusie so slovenskými prezidentskými kandidátmi sa niesli v znamení historickej nepamäti.

A v tej naďalej udržuje diváka aj RTVS. Prečo nepriniesť zábery, ktorých je v SFÚ dosť, aj z voľby a inaugurácie naozaj prvého slovenského prezidenta z rokov 1939 - 1945?

Prečo nezatraktívniť diskusiu podobne ako v Česku ďalšími retrospektívami, trebárs aj do obdobia česko-slovenského štátu? Zapojenie divákov do deja sa v prípade českých debát pred prezidentskými voľbami ukázalo ako prospešné z hľadiska spätnej väzby medzi kandidátmi a voličmi.

Ľudia zodpovední za vysielanie RTVS majú pred ďalšími prezidentskými voľbami šancu na reparát. Ak túto príležitosť nevyužijú, potvrdí sa alibistický prístup k slovenským dejinám, dlhodobo zreteľný vo vysielaní verejnoprávnych televíznych a rozhlasových okruhov.

Povážlivý je aj fakt, že v RTVS absentuje pravidelná diskusná relácia o histórii. Normálny divák si musí klásť otázku, či je vhodné platiť za súčasnej programovej biedy vo vysielaní RTVS koncesionárske poplatky a zo štátneho rozpočtu subvencovať túto inštitúciu, ktorá je slovenská len časťou svojho názvu.