Piatok 25. september 2020

extra plus

Február 2013

Aktuálne číslo

Foto: Pavel KapustaFoto: Pavel Kapusta

Dekréty verzus „kníže pán“

Viera Urbanová

O tom, ako politika dokáže rozdeliť národ, sa mohli presvedčiť Česi, ktorí po prvý raz volili prezidenta ľudovým hlasovaním. Priama voľba prezidenta odhalila viac, ako bolo zdravé a ako by si veľkí zákulisní hráči, operujúci v pozadí, želali.

Herci, umelci a iné známe postavičky vstúpili do arény a verejne (a nie zadarmo) vyjadrovali podporu kandidátom na hlavu štátu. Vo svojej angažovanosti podaktorí odmietli ďalej profesionálne spolupracovať s niekým, kto verejne podporil iného kandidáta ako oni.

Situácia sa vyhrotila pred druhým kolom, keď na bojisku ostali len dvaja - Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Dva odlišné svety, dva odlišné typy. Česi sa museli rozhodnúť, či chcú na Hrade ľavičiara a glosátora, alebo „kníže pána", ktorý spí, kade chodí.

Karel Schwarzenberg však nie je iba neškodný pán s modrou krvou, ktorý niekedy rozpráva ako mimozemšťan (nik mu nerozumie). Tento politik z havlovského prostredia reprezentuje záujmy kruhov na hony vzdialených od českých národných záujmov.

Potvrdil to aj v predvolebnej diskusii: jednoznačne odsúdil Benešove dekréty a odsun Nemcov po 2. svetovej vojne. Podľa Schwarzenberga by sa Beneš a jeho vláda dnes ocitli pred súdom v Haagu. V Česku sa ešte viac vystupňovalo napätie a kritika zaznela aj zo Slovenska, ktoré čelí maďarským snahám o revíziu Benešových dekrétov.

Deklarácia o nemennosti dekrétov, prijatá slovenským parlamentom v roku 2007, podráždila Maďarov natoľko, že na pôde EÚ žiadali jej zrušenie. Výrazná podpora zo strany českého prezidenta by posilnila aj maďarské protislovenské ťaženie a zhoršila situáciu v regióne.

Schwarzenbergove názory sú choré a je zarážajúce, že ich nositeľ má medzi mnohými Čechmi úspech. Asi preto, že väčšina z nich nevie, o čo ide, a zvyšok zasa vie až príliš dobre, o čo sa hrá.

V banku je pôda a majetky, skonfiškované kolaborantom a vojnovým zločincom. Oháňať sa v tejto súvislosti ľudskými právami, zastávať sa vojnových zločincov nie je iba spochybňovaním výsledkov 2. svetovej vojny, ale aj urážkou miliónov obetí fašizmu. Bohaté knieža má jasno, a čo Česi?