Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Ich smrť je varovaním

Martin Dugas

Kto si ešte donedávna myslel, že moslimské náboženské šialenstvo zúri ďaleko od nás, po správe o smrti dvoch slovenských horolezcov v pazúroch talibanských hrdlorezov v predposledný júnový víkend musel náhle precitnúť. 

Alpinisti a dlhoroční horskí záchranári Peter Šperka a Anton Dobeš spolu s ďalšími kolegami z medzinárodnej horolezeckej výpravy našli smrť v Himalájach pod úpätím Nanga Parbatu. 

O život ich však nepripravili drsné hory, ale komando islamistických ozbrojencov, ktorí sa vymkli spod kontroly moslimského štátu Pakistan a bezhlavo vraždili bezbranných „nevercov".

Naše politické strany sa tentoraz neponáhľali s expresnými vyhláseniami či horlivými kondolenciami, veď horolezci svoj kumšt nepredvádzajú v naplnených športových halách, kde sa pri takýchto príležitostiach vyjadrením účasti dá slušne politicky priživiť. 

Naopak, s dôstojným stanoviskom prišiel ako prvý predseda SNS Andrej Danko, ktorý varoval pred hrozbou terorizmu aj na Slovensku a apeloval aj na rezort zahraničia, aby protestoval proti tomuto aktu terorizmu a vyvodil dôsledky v bilaterálnej oblasti.

Tragédiu v Pakistane považuje šéf SNS za „dôsledok rozpínavosti islamského extrémizmu, ktorý zasahuje aj Európu. Islamizácia starého kontinentu je jeden z najvážnejších problémov dnešnej doby a ohrozuje naše tradičné kresťanské hodnoty. Nútiť Európu, aby sa prispôsobovala ‚vo svojom vlastnom dome', je nepredstaviteľné a neprijateľné".

Danko sa postavil aj proti zamýšľanej výstavbe prvej mešity v hlavnom meste aj na Slovensku: „Moslimovia majú už pozemok na bratislavských Kramároch, ako aj projekt stavby. 

Ak dovolíme, aby nás ovládla cudzia identita, stratíme vlastnú. Vpády Tatárov a Turkov sme už zažili, odmietame vpády v tzv. civilizovanej forme."

Tieto slová kontrastujú s lakonickým konštatovaním, ktoré sme po tragédii často počuli: horolezci boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Prílišná ústupčivosť totiž môže zmeniť celé Slovensko na jedno „nesprávne miesto". Nesprávny čas už, zdá sa, nastal.

Fotografia:

Peter Šperka a Anton Dobeš.