Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Rozťatie gordického uzla

Erika Lehotszká

Po dvojročnej parlamentnej fraške bývalej vládnej koalície, ktorá chcela mať stoj čo stoj, aj za cenu pokrivenia chrbtíc vlastných poslancov, na čele prokuratúry svojho človeka, prišlo k rozuzleniu, či skôr rozťatiu gordického uzla: Slovensko má právoplatne zvoleného generálneho prokurátora. 

Stal sa ním doterajší bratislavský krajský prokurátor Jaromír Čižnár, ktorého do funkcie dvakrát jednomyseľne navrhla Rada prokurátorov.

Už len tento samotný fakt ho favorizoval pred pochybne zvoleným kandidátom Jozefom Čentéšom. Krik opozície nič nezmení na fakte, že Čižnár bol zvolený v súlade s právnym poriadkom, pretože vo chvíli, keď sa prezident republiky rozhodol z vážnych dôvodov Čentéša nevymenovať, Čentéš stratil status kandidáta. Na tom sa zhodli viacerí renomovaní právnici.

Nastupujúci generálny prokurátor s nespochybniteľným odborným kreditom chce dať Generálnej prokuratúre novú tvár; jeho ambicióznym plánom je posilniť svoj pracovný tím o mladých prokurátorov na základe výberového konania. Už v priebehu niekoľkých mesiacov by sme sa mali presvedčiť, či poslanci vládneho Smeru mali v prípade Jaromíra Čižnára šťastnú ruku.