Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Čarnogurský? Áno aj nie

Eva Zelenayová

Mohol byť prvým prezidentom novodobej Slovenskej republiky, ale nemal odvahu kandidovať. Prezidenta v roku 1993 totiž volili poslanci parlamentu a v tom čase malo rozhodujúci vplyv HZDS - politická strana, ktorá sa na rozdiel od KDH pod vedením Jána Čarnogurského zasadila o vznik samostatnej Slovenskej republiky.

KDH sa pred vznikom štátu skompromitovalo hlasovaním proti zvrchovanosti Slovenska i proti Ústave SR. Po vzniku štátu bolo schopné sa spojiť aj so svojimi ideologickými protivníkmi v SDĽ a bojovať proti štátotvornej strane.

Najväčším víťazstvom politikov KDH bola podľa nich porážka „mečiarizmu". KDH od svojho vzniku predvádzalo politiku nezlučiteľnú so záujmami slovenského národa, polarizovalo politickú scénu.

Po odchode z politiky Ján Čarnogurský vyhlásil, že sa konečne cíti byť slobodným. Nasledovalo niekoľko sympatických gest, ktoré by ako politik zrejme nespravil.

Kým ako šéf KDH Mečiarovu vládu kritizoval za jej údajnú orientáciu na Východ, po skončení politickej kariéry sa stal predsedom Slovensko-ruskej spoločnosti. Koncom minulého mesiaca predstúpil pred novinárov a oznámil, že získal dostatočný počet hlasov, ktoré ho oprávňujú kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky.

„Celý život bojujem za silné a spravodlivé Slovensko," povedal a ani sa len nezačervenal. Každý človek má v živote právo robiť chyby a rovnako má šancu ich napraviť.

Ján Čarnogurský má teraz jedinečnú príležitosť predstúpiť pred národ a ospravedlniť sa za svoje konanie v roku 1992. Pred prezidentskou kampaňou by sa tak zbavil balvana, ktorý ho isto celé roky ťaží.