Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Stalo sa

Prezident o boji s krízou
„Hoci má Európa v boji s krízou veľkú časť práce za sebou, stále ju pre nezvratné víťazstvo čakajú ďalšie úlohy," prihovoril sa svojim kolegom na samite stredoeurópskych hláv štátov v Bratislave slovenský prezident Ivan Gašparovič. „Dynamický región strednej, východnej a juhovýchodnej Európy má v rámci celoeurópskej diskusie o východiskách z krízy právo ponúknuť vlastné riešenia. Oprávňujú nás na to výsledky obrovského úsilia, ktoré sme po rozpade bipolárneho rozdelenia Európy investovali do procesov celospoločenskej transformácie," pripomenul Gašparovič s tým, že aj z tohto dôvodu by mal hlas nášho regiónu zaznieť naliehavejšie, aby dosiahol vyššiu mieru vnímania u partnerov na západe Európy. Prezident SR zároveň vyzdvihol úspechy Slovenska počas jeho 20-ročnej existencie. „Nedávna historická skúsenosť nás naučila, že úspech nám nikto nedaruje, musíme si ho zaslúžiť a tvrdo vybojovať."

Rafaj: Maďarsko vzniklo v roku 1918
„Keďže Maďarsko pred rokom 1918 neexistovalo, nemohlo v Paríži a Trianone prísť k deleniu jeho územia. Akékoľvek vznášanie nárokov na okolité štáty v súvislosti s Trianonskou mierovou zmluvou je preto aktom agresie a vyvolávaním medzinárodného napätia," vyhlásil prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj. „Aktuálnym vrcholom ignorancie medzinárodného práva a záväzkov Maďarska ako štátu je vyhlásenie podpredsedu maďarského parlamentu Sándora Lezsáka o údajnej nespravodlivosti a potrebe národnej spolupatričnosti." Národniari varujú všetkých slovenských aj európskych politikov pred neriešením maďarského revizionizmu, „pretože ide len o iredentistický manéver na postupné pripájanie zvrchovaných území okolitých štátov a destabilizáciu strednej Európy". Rafaj tiež vyhlásil, že Maďarsko môže byť rado, „že po dvoch svetových vojnách vôbec existuje, keďže tak či tak vzniklo až v roku 1918".

Chýba koncepcia výstavby diaľnic
„Stavebníctvo možno naštartovať aj skončením prieťahov vo verejných obstarávaniach," myslí si člen odborného kabinetu SNS Ján Mikolaj. Podľa neho sa slovenské stavebné firmy nedostávajú do problémov pre zlú kvalitu práce či zlý riadiaci systém, ale preto, lebo vláda neschválila koncepciu výstavby diaľnic. „Nateraz platí tá z roku 2011, ale neplní sa z nej nič. Následky si odnášajú stavebné spoločnosti. Tie majú svoje náklady, ako však majú všetko ustáť, keď nevedia, kedy ktorá stavba odštartuje, kedy budú mať šancu prihlásiť sa do výberového konania?" O tom, že na Slovensku neexistuje koncepcia výstavby diaľnic, svedčia podľa Mikolaja aj ceny, za ktoré sa stavia. „Vina sa hádže na stavebné spoločnosti, lebo stavajú za 50-percentné ceny. Lenže tie musel povoliť investor, ktorý nastavuje kritériá a vypisuje výberové konanie," uviedol Mikolaj s tým, že firmy často nemajú inú možnosť ako tlačiť ceny dolu.

Japonský cisársky pár u nás
Pri príležitosti 20. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi SR a Japonskom pricestovali na Slovensko japonský princ Fumihito Akišino a princezná Kiko Akišino. V úvode trojdňovej oficiálnej návštevy si pozreli hrad Devín, neskôr sa zastavili aj v Botanickej záhrade TANAP-u v Tatranskej Lomnici, levočskej Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu či na Spišskom hrade. Spolu so slovenskou hlavou štátu I. Gašparovičom sa cisársky pár zhováral o histórii oboch krajín, výučbe jazykov, ale aj o športe. „Japonsko pomáha našim športovcom v rámci ich typických športov, ako je karate," povedal Gašparovič. Predseda vlády R. Fico zas ocenil nedávny vznik Slovensko-japonskej komisie pre podporu vedy a techniky. „Je tu aj oblasť pracovných prázdnin, počas ktorých by sa v lete naši študenti mohli oboznámiť s japonským prostredím a naopak," priblížil ďalšiu oblasť spolupráce premiér.

Fotografia:
Fumihito Akišino sa zaujímal na návšteve Slovenska aj o vývoj slovenčiny. O jej histórii sa rozprával s prezidentom Ivanom Gašparovičom. „Pýtal sa ma, ako sa vyvíjal slovenský jazyk, na Devíne videl tabuľku, kde bolo napísané meno Štúr a že sa pričinil o uzákonenie slovenčiny, takže sme hovorili aj o tom," povedal prezident po stretnutí s japonským princom a princeznou.