Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Máte slovo

Kapitalizmus plodí gaunerov
V Starej Kremničke sa 1. apríla 1945 stala tragédia, keď chlapec Emil Hanzel stúpil na fašistickú protitankovú mínu a prišiel o život. Rodičia stratili jediného syna, do ktorého vkladali všetky svoje nádeje. Na mieste tragédie dali postaviť pomník pripomínajúci dôsledky fašistickej zlovôle. Ten vydržal v pôvodnom stave celé desaťročia. Až keď sa moci ujala tzv. demokracia zo Západu, zostalo z neho iba torzo. Kovová ohrada, dielo miestneho kováča, nenávratne zmizla a horná časť kríža bola zdemolovaná. Kapitalizmus plodí gaunerov, ktorým nie je nič sväté.

Ján Šimko, Stará Kremnička

Ad: Kšefty s vodou
Bez vody nie je možný život, preto to, o čom som sa dočítal v článku o kšeftovaní s vodou v júnovom čísle Extra plus, ma pobúrilo. Je vrchol, čo si Peter Brabeck-Letmathe dovolil vo vzťahu k nášmu spoločnému majetku - vode. Predviedol najsurovejší cynizmus. Svet sa nachádza v hlbokej hospodárskej kríze, tak sa hľadajú možnosti, ako nás ožobračovať ešte aj kupčením s vodou. Predchádzajúce vlády veľkú časť nášho spoločného majetku rozdali svojim chlebodarcom. Všetky minerálne vody sú dnes v súkromných rukách a národ si ich kupuje za drahé peniaze. Parlament by mal prijať zákon, že všetky pramene, vodné zdroje nachádzajúce sa na území SR sú výlučne majetkom štátu a nikto nemá právo urobiť si z pitnej vody biznis. Pán Brabeck-Letmathe z Nestlé nech sa radšej stará o svoje nekvalitné výrobky a od slovenskej vody nech dá ruky preč.

Roman Kocman, Prievidza

Zostávajú v politike
Jednofarebnú vládu Roberta Fica tu máme už viac ako rok. Zdá sa však, že Slovensko nezaplakalo nad odchodom ministrov, ktorí museli po voľbách opustiť svoje dôležité funkcie. Veď sa nestratili, iba si presadli do iných lavíc a iných funkcií. Ak niekomu zapiští duša po ich spoločnosti, stačí si zalistovať v novinách, zapnúť si rádio alebo televízor, vždy ich tam nájde. Naši politici zostávajú v politike bez ohľadu na to, či niečo pozitívne urobili pre svoj národ.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave

Nekvalitné cesty
Niektoré úseky našich ciest by sme mohli nazvať tankodromom. Pri častých zmenách počasia sa treba zamyslieť nad nízkou kvalitou a zároveň aj trvácnosťou opráv ciest. Nie je to zbytočné plytvanie financiami? Škody na vozidlách spôsobené jazdou po takýchto komunikáciách už neuhrádza poisťovňa, ale vodič si ju musí vymáhať u správcu komunikácie. To trvá dlho. Za opravu pritom musíte zaplatiť okamžite. Na kvalitnejšie opravy vraj nie sú peniaze. Keby tak raz občania všetkým zodpovedným za stav našich ciest povedali: Na vaše mimoriadne slušné výplaty niet peňazí. Tých je určite dostatok, len nie sú správne a spravodlivo rozdelené. Bolo by načase, aby si nami volení zástupcovia na miestnej, krajskej a celoštátnej úrovni konečne uvedomili, že sú našimi služobníkmi a podľa toho sa začali správať.

Tibor Grék, Prievidza

Právo platí pre všetkých
Dvadsať ľudskoprávnych organizácií v otvorenom liste ministrovi obrany USA Chuckovi Hagelovi žiadalo ihneď prestať s núteným podávaním stravy väzňom v Guantáname, čo držia hladovku. Procedúra je krutá, neľudská a ponižujúca. Listu predchádzalo zverejnenie amerického dokumentu o zaobchádzaní s hladovkármi na webovej stránke arabskej televízie Al-Džazíra. Detailne sa v ňom opisuje, ako väzňov na dve hodiny pripútajú ku kreslu a proti ich vôli ich plastovou trubičkou cez nos kŕmia kašovitou zmesou. Tento postup je v rozpore s článkom 3 Ženevskej konvencie. Napriek verejnému prísľubu Baracka Obamu v predvolebnej kampani, že po svojom zvolení za prezidenta zatvorí tento koncentračný tábor, sa tak doteraz nestalo. Bez obžaloby je tu protizákonne internovaných 166 väzňov. Treba pripomenúť USA, že medzinárodné právo platí pre všetky štáty sveta.

Ivan Lužák, Bratislava

Klinec do rakvy
SDKÚ-DS si zatĺkla ďalší klinec do rakvy tým, že prijala za svojich spojencov politikov zo strán Most-Híd a SMK pýšiacich sa maďarským štátnym občianstvom a na slovenských železničných staniciach pribíjajúcich maďarské názvy na znak toho, že toto územie podľa nich patrí k Maďarsku. Ich činnosť je zameraná proti Slovensku. Dá sa predpokladať, že spojenectvo týchto strán negatívne ovplyvní sympatie slovenských občanov k SDKÚ.

čitateľ zo Šurian

Plytvanie peniazmi
V našom meste majú Cigáni dlhé roky rozbehnuté kšefty s drahými autami. Ako je možné, že popritom dostávajú sociálne dávky a potravinovú výpomoc? O strave pre ich deti v predškolských a školských zariadeniach ani nemusím písať. K tomu všetkému majú zisky z neustáleho predaja áut. Predstavte si na jednej strane ťažko pracujúcich za minimálnu mzdu a na druhej strane „sociálne odkázaných", voziacich sa v drahých autách. Je načase, aby sa na takého plytvanie peniazmi upozornilo aj v Bruseli, kde nás kritizujú za údajne zlé zaobchádzanie s Cigánmi.

Mária Ďurišová, Partizánske


Výroba Maďarov pokračuje
Viktor Orbán nechápe, že je už 21. storočie. Maďari by najradšej stále žili ako kočovný kmeň z koristí. Všade siahajú na štátny jazyk. To je rozpínavosť, nie bratské spolužitie. Orbán nedávno na Zakarpatskej Ukrajine otvoril maďarskú vysokú školu. Takýmto spôsobom pokračuje výroba Maďarov ako za uhorských čias.

Ján Nemček, Kremnica