Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Snowden – hrdina alebo idealista?

Americká spravodajská Národná bezpečnostná agentúra môže bez akýchkoľvek problémov získať súkromné informácie ľudí z Gmailu alebo Facebooku, či vypočuť si rozhovor cez Skype. A to všetko v mene boja proti terorizmu.

Záhadný zdroj, ktorý tieto informácie poskytol britskému denníku Guardian a americkému Washington Post, zostal skrytý len niekoľko dní. V rozhovore pre Guardian bývalý bezpečnostný IT technik CIA Edward Snowden priznal, že ukradol utajené dokumenty.

Za hrdinu ho hneď označil ľavicový filmár Michael Moore aj pravicový moderátor Glenn Beck. Daniel Ellsberg, ktorý ukázal Amerike klamstvá jej vlád o Vietname, vyhlásil v CNN, že Snowden svojej krajine urobil neoceniteľnú službu, aby sa z nej nestal špehujúci štát.

„Nemyslím si, že som hrdina. Konal som vo svojom záujme. Nechcem žiť vo svete, kde neexistuje súkromie," tvrdí Snowden. Tento expert na počítače pracoval pre CIA tri roky. Práve vtedy stratil ilúzie o vláde.

Spomína si na prípad, keď agenti CIA chceli najať jedného švajčiarskeho bankára, aby sa dostali k bankovému tajomstvu. Ten nesúhlasil. Tak ho opili a posmelili ho, aby išiel domov autom. Keď ho zatkli za jazdu v opitosti, ponúkli mu, že ho z toho dostanú za spoluprácu.

Powerpointovú prezentáciu Národnej bezpečnostnej agentúry, ktorá ukazuje, že Snowden sa už šesť rokov môže bez povolenia súdu vŕtať v údajoch používateľov firiem Microsoft, Yahoo či Google, získal ako zamestnanec spoločnosti Boz Allen Hamilton, ktorá s nimi spolupracovala: „Mohol som získať vaše e­maily, heslá, telefónne záznamy, kreditné karty. Mal som možnosť odpočúvať kohokoľvek, od vášho účtovníka až po federálneho sudcu či dokonca prezidenta, ak by som mal jeho osobný e-mail."

Snowdena stíhajú za odhalenie tajných sledovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a americké úrady mu odobrali pas. Momentálne je na úteku a nachádza sa v tranzitnej zóne moskovského letiska Šeremetievo.

Provizórne cestovné dokumenty mu mal údajne vydať ekvádorský konzulát v Londýne, vláda juhoamerickej krajiny to však poprela. Snowdenovu žiadosť o azyl bude posudzovať až vtedy, keď vkročí na ekvádorské územie alebo do diplomatických priestorov Ekvádora.

Predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej Dumy Alexej Puškov označil jeho prípad za tragický: „Idealista Snowden bol očividne presvedčený, že to bude mať priebeh ako v hollywoodskom filme: vyzradím tajomstvo a demokracia zvíťazí. Ale život a Spojené štáty sú ťažším orieškom."

TASR/SITA/sme.sk