Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Nová vláda v Prahe
Český prezident Miloš Zeman vymenoval za premiéra novej vlády Jiřího Rusnoka, bývalého ministra financií v jeho vláde, a šéfa rezortu priemyslu a obchodu v neskoršej vláde Vladimíra Špidlu. Renomovaný ekonóm zložil na Pražskom hrade ústavou predpísaný sľub. Najvyšší český predstaviteľ považuje práve vytvorenie takéhoto kabinetu za najlepšie riešenie súčasnej vnútropolitickej krízy po odstúpení premiéra Petra Nečasa.

Izrael pokračuje vo výstavbe
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že Izrael bude pokračovať vo výstavbe na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme. Nebude tolerovať požiadavky, ktorými by palestínska samospráva podmieňovala obnovenie mierového procesu. Napriek deklaráciám izraelského vedenia, že si želá mier, v prvom štvrťroku 2013 stavebné aktivity na sporných územiach v porovnaní s prvým štvrťrokom 2012 stúpli o 176 percent.

Kópia apartheidu
Bývalý juhoafrický veľvyslanec v Izraeli pred svojím odchodom z krajiny označil jej správanie k Palestínčanom za „kópiu apartheidu". Ismail Coovadia preto odmietol symbolický dar izraelskej vlády - zasadenie stromu na jeho počesť v národnom parku pomenovanom po Juhoafrickej republike. Povedal, že izraelská politika je diskriminačná voči Palestínčanom, čo mu pripomína jeho vlastné skúsenosti z čias apartheidu v rodnej krajine.

V Iráne zvíťazil Rauhání
Víťazom prezidentských volieb v Iráne sa stal umiernený klerik Hasan Rauhání. V prvom kole získal 50,7 percenta hlasov a druhé kolo sa preto nemuselo uskutočniť. Rauhání prisľúbil, že sa bude snažiť obnoviť diplomatické vzťahy s USA. Akýkoľvek dialóg s Američanmi však podľa neho musí byť založený na rovnosti a vzájomnej úcte: „Spojené štáty by nemali zasahovať do našich vnútorných záležitostí, mali by uznať práva Iránu vrátane jadrových práv a skončiť svoju jednostrannú politiku a nátlak."

Berlusconiho odsúdili
Bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho uznali vinným zo sexu s neplnoletou prostitútkou a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Súd v Ríme ho odsúdil na sedem rokov a doživotne mu zakázal uchádzať sa o verejné funkcie. Verdikt vyniesol prvostupňový súd a Berlusconi sa proti nemu bude môcť odvolať. Expremiér je stíhaný aj v niekoľkých ďalších kauzách vrátane kupovania poslanca hornej komory parlamentu.

Prúd skazenosti vo Vatikáne
Pápež František na súkromnom stretnutí s predstaviteľmi Konfederácie rehoľníkov v Latinskej Amerike a Karibiku (CLAR) priznal, že na popredných miestach vo Vatikáne pôsobí homosexuálna loby. Uviedol, že v kúrii je veľa svätých ľudí, ale je tam aj „prúd skazenosti". Krátko pred ohláseným odchodom pápeža Benedikta XVI. z úradu informovali popredné talianske médiá, že za jeho odstúpením môže byť nátlak a vydieranie zo strany homosexuálnej loby pôsobiacej vo vysokých štruktúrach Vatikánu.

Oslobodili Miloševičových tajných
Dvojicu popredných predstaviteľov srbskej tajnej služby z éry Slobodana Miloševiča - exriaditeľa Jovicu Stanišiča a jeho bývalého námestníka a šéfa útvaru osobitného určenia Franka Simatoviča oslobodil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu vo všetkých bodoch obžaloby. Vina dvojice, obžalovanej z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, sa nepreukázala.

Zrušenie vízových sankcií
Minsk privítal rozhodnutie Rady EÚ odstrániť šéfa bieloruskej diplomacie Vladimira Makeja zo zoznamu osôb, ktoré majú zakázaný vstup na územie únie. Zostáva však na zozname osôb, pre ktoré platia iné reštrikcie. Makeja zaradila Rada EÚ na čierny zoznam v januári 2011, keď bol šéfom prezidentskej kancelárie. Podľa Bruselu bol zapojený do zásahu proti demonštrantom, ktorí protestovali proti výsledkom prezidentských volieb v decembri 2010.