Utorok 25. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Pravda o smrti Gagarina

Kým o prvom lete človeka do vesmíru vieme relatívne dosť, o smrti Jurija Alexejeviča Gagarina sa hovorí podstatne menej. Informácie o udalostiach z 27. marca 1968, keď Gagarin a jeho inštruktor Vladimir Serjogin neprežili cvičný let stroja MiG-15, boli dôkladne utajené.

Okolo smrti slávneho kozmonauta jestvuje viacero špekulácií. Najrozšírenejšia verzia tvrdí, že Gagarin sa spolu s inštruktorom snažili zabrániť zrážke s neznámym objektom - balónom či kŕdľom husí.

Dostali sa však do vývrtky, zrejme stratili vedomie a narazili do zeme, pričom obaja zahynuli. Teraz však prehovorila ďalšia legenda kozmonautiky, Alexej Archipovič Leonov, ktorý bol súčasťou sovietskeho vyšetrovania nehody, no až teraz dostal súhlas oficiálnych miest zverejniť pravdu.

Vyšetrovanie ukázalo, že na vine bol testovací pilot stroja Su-15. Stroj mal byť vo výške 10-tisíc metrov, ale porušil letové predpisy a letel vo výške 450 až 500 metrov. Nebezpečne sa priblížil ku Gagarinovmu lietadlu a blízkym preletom s forsážou zapríčinil jeho problémy. Výsledkom bol pád do vývrtky, nehoda a smrť oboch pilotov.

sme.sk