Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Rusko zakázalo propagáciu homosexuality

Marek Mahút

Kým mimovládni aktivisti neúnavne bombardovali všetky možné i nemožné svetové inštitúcie protestmi proti minuloročnému rozhodnutiu moskovského súdu zakázať pochody gejov a lesbičiek v ruskom hlavnom meste na sto rokov, ruský parlament prípad rázne uzavrel. 

Štátna duma v júni zákonom zakázala propagáciu homosexuality nie na sto rokov, ale definitívne a nielen v Moskve, ale na celom území Ruskej federácie.

Nie je bez zaujímavosti, že za zákon sa jednohlasne vyslovilo všetkých 436 prítomných poslancov dolnej komory vrátane opozičných, ktorí v iných bodoch broja proti politike prezidenta Vladimira Putina a s obľubou organizujú protivládne demonštrácie. 

Nová právna norma zakazuje propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov vrátane homosexuálnych podujatí, pričom za porušenie zákona sa považuje už tvrdenie, že homosexuálny zväzok je rovnocenný s heterosexuálnym.

Napriek zdeseniu ľudskoprávnych organizácií ostali zákonodarcovia verní ruskej tradícii aj svojim voličom, ktorí oceňujú význam zákona pre „zdravý rozvoj". Najväčšia krajina na svete si vydýchla, hoci množstvo Rusov legislatívnej novinke vyčíta nedostatočnú výšku pokuty za jej porušenie - 100-tisíc rubľov (2 500 eur) pre jednotlivcov a milión rubľov (25-tisíc eur) pre organizácie.

Čudesné písmená LGBTI (Lesbian, gay, bisexual, transgender and intersex) so symbolom farebného spektra na oblohe sa však na ruskom nebi rozplývajú. Medzi Nevou a Tichomorím by mali naďalej žiariť len prírodné dúhy.

Fotografia:

Nikolaj Alexejev, známy ruský „dúhový" aktivista, môže mať odteraz problémy so zákonom.