Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Ako skunk?

Bodka za zahraničím

Martin Dugas

Na Hradčany vtrhlo ozbrojené komando a prezidentovi Milošovi Zemanovi dali fúkať... Na rozdiel od minulomesačnej razie na českom úrade vlády tentoraz ide iba o mystifikáciu.

Pri hodnotení sto dní Zemanovho pôsobenia v úlohe hlavy štátu si však väčšina Čechov nevybaví jeho ťahy na politickej scéne, ale májový ťah, ktorý absolvoval pred odomykaním korunovačných klenotov v Prahe. Podľa najmiernejších opisov udalosti mal vtedy Zeman „motorické problémy", ktoré podľa ďalších pomohla vyriešiť až stena.

Oficiálne vyjadrenie Hradčian hovorilo o tom, že prezident mal virózu, ktorá sa však pre veľký úspech rozšírila až do ďalekej Číny. Tamojší tvorcovia nakrútili a zavesili na internet zosmiešňujúce animované video s titulkom Český prezident opitý ako skunk.

Zeman zabodoval aj v Moskve, kde jeho spoločenskú únavu dávali do súvislosti práve s predchádzajúcou návštevou ruského veľvyslanectva, ba nazvali ho „českým Jeľcinom". Pre objektívnosť treba povedať, že na opilecké eskapády cára Borisa I. bude musieť český vládca vypiť ešte veľa domáceho či popradského piva.

Naopak, jeho krajania prijali toto extempore - a s ním aj sto dní Milošovho vládnutia - so zjavnými sympatiami. Tešia sa, že odteraz môžu svoju indispozíciu v práci aj pred manželkou zdôvodňovať „virózou". Najväčšmi však Zemana pochválil exminister financií Miroslav Kalousek: „Počul som, že chýbalo málo a ku korunovačným klenotom - korune, žezlu a jablku - by pribudla aj šabľa...