Utorok 25. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Periskop

Výstup na Matru
Trinásteho júla sa uskutoční štvrtý ročník výstupu na Modravú horu - najvyšší vrch pohoria Matra, ležiaceho na severe Maďarska medzi mestami Gyöngyös a Jáger. „Nezabúdajme, že Matra je súčasťou trojvršia na našom štátnom znaku. Tatru a Fatru poznáme, lebo sú na slovenskom území, Matru však menej, keďže dnes leží v Maďarsku. Je dobré pripomenúť si tento vrch aspoň raz ročne kolektívnym výstupom," povedal jeho organizátor Ján Čarnogurský, podľa ktorého je výlet zároveň príležitosťou pripomenúť si odkaz vierozvestov sv. Cyrila a Metoda.

Turzovku zdobia sochy
Na pešej zóne v kysuckej Turzovke predstavil svoje diela známy slovenský sochár Ondrej 4. Syn maliara O. Zimku a herečky M. Zimkovej nazval svoju najnovšiu výstavu poeticky - Dedinka v údolí. Zorganizoval ju Spolok priateľov Turzovky v spolupráci s Mestom Turzovka a Reštauráciou Artemis. Okrem prehliadky zaujímavých sochárskych diel sa návštevníci vernisáže dočkali aj položenia základného kameňa pamätníka venovaného turzovskému rodákovi a Jánošíkovmu druhovi Tomášovi Uhorčíkovi. Odhalený bude počas tohtoročných Beskydských slávností.

Šéf Matice udelil ocenenia
V bratislavskej Jozefínskej knižnici MS udelili významné ocenenia trom slovenským osobnostiam. Cenu predsedu Matice dostal projektant a vodohospodár Július Binder, Zlatou cenou MS odmenili literárneho vedca a prekladateľa Jána Jankoviča. Tretím oceneným je pedagóg a matičný aktivista Peter Kozolka. „Sú to vzácni muži, ktorí si ceny zaslúžia. Pán Binder za to, že nás voda nezaliala, pán Jankovič za kriesenie vzťahov s južnými Slovanmi, ako aj pán Kozolka, ktorý za slovenskosť a kresťanstvo veľmi trpel," povedal šéf MS Marián Tkáč.

Zákaz fajčenia v domácnostiach
Lotyšský parlament schválil novelu protifajčiarskeho zákona, ktorého súčasťou je aj paragraf o trestnej zodpovednosti rodičov za fajčenie v prítomnosti detí. Tamojší lekári argumentujú, že „tento zlozvyk je na úrovni domáceho násilia, sexuálneho zneužívania a iného zaobchádzania, ktoré môže ohroziť zdravie či život detí, preto je potrebné zakázať fajčenie v domácnostiach". V prípade schválenia zákona lotyšskou hlavou štátu môžu rodičia za porušenie predpisov dostať trojročné väzenie, pokutu, dokonca im hrozí aj odobratie detí.

Päťdesiatnik George Michael
Britský spevák a skladateľ s cyperskými koreňmi George Michael oslávil koncom júna polstoročné jubileum. Dvojnásobný držiteľ ceny Grammy odštartoval hviezdnu kariéru už ako dvadsaťročný, keď s bývalým spolužiakom Andrewom Ridgeleym založil duo Wham! Ešte výraznejšie úspechy mu priniesla sólová dráha. Preslávil sa desiatkami svetových hitov, ale aj búrlivým životom a konfliktmi so zákonom. V novembri 2011 postihli speváka vážne zdravotné problémy, čo ho neskôr inšpirovalo k napísaniu nového singlu White Light.

Vesmírne jubileum
Šestnásteho júna uplynulo 50 rokov od prvého letu ženy do vesmíru. Bola ňou Ruska Valentina Tereškovová, ktorá v roku 1963 vyletela do kozmu iba dva roky po tom, ako sa jej krajan Jurij Gagarin stal prvým kozmonautom sveta. Na palube rakety Vostok-6 prežila ruská kozmonautka 71 hodín, pričom Zem obletela 48-krát. Po návrate z kozmu ju vyhlásili za Hrdinu Sovietskeho zväzu, povýšili do hodnosti kapitána a vymenovali do vysokej straníckej funkcie. V súčasnosti pôsobí ako poslankyňa parlamentu za stranu Jednotné Rusko, podporujúce prezidenta Vladimira Putina.

Slovensko sužovali povodne
Na prelome mája a júna zasiahli viaceré krajiny strednej a východnej Európy ničivé povodne. Výdatné dažďové zrážky neobišli ani Slovensko, kde sa vylial Dunaj a postupne dosiahol výšku 10,34 metra, čo je o 43 centimetrov viac ako rekord pri povodniach v roku 2002. Najhoršia situácia vznikla v Bratislave a okolí, predovšetkým v jej miestnej časti Devín, ktorá zostala odrezaná od sveta a museli tu evakuovať viac ako dve desiatky obyvateľov. V niektorých krajinách ako Česko, Nemecko či Rakúsko, si záplavy vyžiadali aj obete na životoch. Hoci hladiny slovenských riek stúpli tento rok vyššie ako pri povodniach v roku 2002, podľa odhadov budú škody výrazne nižšie. Až niekoľko miliónov eur totiž ušetrili protipovodňové systémy v Devínskej Novej Vsi, Devíne, bratislavskom Starom Meste a Petržalke, ale aj v Štúrove a Komárne.

povodne.jpg(povodne.jpg)

Otvorili múzeum skupiny ABBA
Na ostrove Djurgarden v Štokholme otvorili múzeum legendárnej švédskej skupiny ABBA. Podľa iniciátorov jeho vzniku tu má fanúšik nadobudnúť pocit, že je piatym členom kapely. Vďaka trojrozmernej technike si môžu návštevníci múzea po boku svojich idolov zaspievať či zatancovať, na niektorých čaká dokonca telefonický rozhovor s niektorým z členov slávnej štvorice. Na výstavnej ploche päťtisíc štvorcových metrov má svoje miesto aj replika chaty na ostrove Viggsö, kde ABBA zložila mnohé z piesní, ako aj virtuálna šatňa, kde si môžu návštevníci po naskenovaní tela „obliecť" niektorý z najslávnejších kostýmov svojich idolov. Bonusom k výstave je audiosprievodca, v ktorom členovia kapely vedú dôverný rozhovor so scenáristkou filmu Mamma Mia Catherine Johnsonovou. Toto všetko môžu fanúšikovia slávnej skupiny zažiť na švédske pomery za prijateľné vstupné - 23 eur.

abba.jpg(abba.jpg)

Dusík vystavoval v Bratislave
Priestory Justiho siene bratislavského Primaciálneho paláca patrili v júni obrazom akademického maliara Stana Dusíka (na snímke z vernisáže). Výstavu slovenského rodáka, ktorý už viac ako tri desaťročia žije a pôsobí v talianskej Florencii, zorganizoval Dom Matice slovenskej Bratislava spolu s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy. „Som veľmi rád, že tu počas niekoľkých týždňov možno vnímať krásu Dusíkových diel. Výstava je venovaná jubileu 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda. Umelec svojou dôstojnosťou v obrazoch podáva ich posolstvo," prihovoril sa návštevníkom vernisáže bratislavský arcibiskup - metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý výstavu nazvanú Hlahol zvonov zaštítil. K množstvu slovenských aj zahraničných ocenení pribudlo Dusíkovi na vernisáži ďalšie - Matica slovenská mu venovala Pamätný list za šírenie slovenskej duchovnej kultúry.

dusik.jpg(dusik.jpg)

Pocta Štefanovi Kvietikovi
Na bratislavský Filmový chodník slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava pribudla pamätná dlaždica s menom významného slovenského herca Štefana Kvietika. „Musím sa priznať, že tieto chvíle sú už pre mňa vzácne a ja vám za ne ďakujem," povedal legendárny herec počas slávnostného osadenia dlaždice. Pred ním sa laureátmi tohto ocenenia stali L. Chudík, M. Kráľovičová a J. Adamovič. „Keby všetci, čo účinkovali v tomto divadle, mali možnosť byť tu s nami, je ulica vydláždená osobnosťami, ktoré navždy ostanú zapísané v dejinách slovenského hereckého umenia. Mal som to šťastie, že som stretol kolegov a pedagógov, ktorí mi pomohli rozvinúť moje schopnosti a naučili ma úcte a pokore." Dojatý Kvietik nezabudol ani na svojich priaznivcov. „Vždy som si ich nesmierne vážil a miloval ich. Aj vďaka nim tu dnes môžem stáť a odhaliť svoju dlaždicu."

kvietik.jpg(kvietik.jpg)

Mladé talenty v Rozálke
V predposledný júnový víkend sa pezinská Rozálka stala dejiskom európskeho jazdeckého Pohára národov detí a juniorov, historicky prvého podujatia tohto druhu na Slovensku. Počas štyroch slnečných dní sa tu predstavili mladé talenty zo Slovenska, Poľska, Nemecka, Česka, Maďarska a Ruska. Preteky v skoku cez prekážky sa začali vo štvrtok slávnostným otváracím ceremoniálom, ako aj úvodným skákaním všetkých súťažiacich. Tribúny sa však najrýchlejšie zapĺňali v nedeľu, keď prebiehalo finále Grand Prix detí a Grand prix juniorov. Medzi deťmi si prvenstvo vybojovala nemecká reprezentantka Jil Kerpenová, v pretekoch juniorov bola najúspešnejšia Joanna Marciniaková z Poľska. Pre návštevníkov Rozálky pripravili organizátori okrem súťažného programu aj kultúrny program či rôzne atrakcie, pri ktorých si prišli na svoje najmä rodiny s deťmi.

rozalka.jpg(rozalka.jpg)

Voda sa vraj privatizovať nebude
Pitná voda nebude v Európskej únii predmetom privatizácie. Podarilo sa to vďaka úspešnej petičnej akcii Voda je ľudské právo (Right2Water), ktorú podporilo viac ako jeden a pol milióna európskych občanov, bojujúcich o slobodný prístup k vode a zabezpečenie sanitácie pre všetkých v Európe. „Privatizácia pitnej vody nikdy nebola úmyslom, nikdy nebola skutočnosťou," povedal európsky komisár pre vnútorný trh Michel Barnier. Podľa neho obavy Európanov vznikli po tom, čo Európska komisia zaradila vodu na zoznam oblastí, v ktorých sa snažila zvýšiť právnu bezpečnosť a transparentnosť pre dodávateľov a prevádzkovateľov. Barnier zároveň prisľúbil, že bude odporúčať vyškrtnutie vody z tohto zoznamu. „Chápem hnev a rozhorčenie ľudí, keďže im povedali, že vodárenské služby môžu byť sprivatizované proti ich vôli."

voda.jpg(voda.jpg)

Muži dospievajú po štyridsiatke
Muži úplne dospievajú v priemere až o 11 rokov neskôr ako ženy - vyplýva to z výsledkov štúdie vypracovanej britskou televíziou Nickelodeon. Ukázalo sa totiž, že kým muži sú emocionálne zrelí až ako 43-roční, ženy sa stávajú zrelými už vo veku 32 rokov. Zhodli sa na tom obe pohlavia. Muži dvakrát častejšie ako ženy opísali samých seba ako nezrelých, pričom tri z desiatich žien ukončili vzťah práve preto, lebo už nemali trpezlivosť s nezrelým partnerom. Zarážajúce je, že až osem z desiatich žien je presvedčených, že muži nikdy neprestanú byť detinskí. V prieskume tiež prezradili, že za najdetinskejšie považujú, keď sa muži zabávajú na vlastnom grganí a vetroch, keď jedia o druhej ráno, hrajú videohry či prirýchlo šoférujú. Podľa tretiny respondentov však nezrelosť prináša do vzťahu aj výhody, a to zábavu či lepšie vychádzanie s deťmi.

detinski muzi.jpg(detinski muzi.jpg)

Mišanek opäť bodoval
V Brezne predstavili najlepšie práce a víťazov 18. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu na tému Seniori a dnešok. V silnej konkurencii 358 prác od 167 autorov z Belgicka, Česka, Grécka, Macedónska, Nemecka, Ruska, Turecka, Ukrajiny, Uzbekistanu, Slovenska a ďalších krajín sa víťazom v hlavnej kategórii nad 15 rokov stal popredný slovenský karikaturista a dlhoročný spolupracovník Extra plus - Popradčan Andrej Mišanek. Druhá cena poputovala tiež na Slovensko, a to Miroslavovi Barvirčákovi zo Svidníka. Tretiu cenu získal Makhmudjon Eshonkulov z Uzbekistanu. Súťažilo sa aj v kategórii do 15 rokov, v ktorej sa najvyššie umiestnil Karol Dráfi z Nových Zámkov. Vernisáž výstavy najúspešnejších prác spestrilo aj vystúpenie členov breznianskeho Denného centra Prameň a skupina historického šermu Berezun.

misanek.jpg(misanek.jpg)

Elán pod holým nebom
Jediný tohtoročný koncert pod holým nebom s názvom Best Of má za sebou skupina Elán a vyše desaťtisíc nadšených fanúšikov, ktorí si prišli do Pezinka vypočuť hity najúspešnejšej hudobnej formácie v histórii slovenskej i česko-slovenskej popmusic. V sobotu 9. júna sa na pezinskom futbalovom štadióne elánisti predviedli v skvelej forme s výberom svojich najväčších hitov. „Bolo ťažké zostaviť koncertný playlist. Z množiny 90 najznámejších piesní sme nakoniec hlasovaním vybrali finálnych 20," prezradil člen skupiny Vašo Patejdl. Koncertnú scénu priviezlo 12 kamiónov a 40 technikov ju stavalo tri dni. Perfektný zvuk zabezpečoval systém K1, aký používajú najväčšie svetové pop hviezdy. Šou dopĺňal špičkový svetelný park a 180 štvorcových metrov špeciálnych LED videostien s vysokým rozlíšením privezených z USA, ktoré boli u nás použité po prvý raz.

elan_pezinok.jpg(elan_pezinok.jpg)

SHO pre deti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí navštívili nitrianske deti Topoľčiansky hrad. Júnový výlet zorganizovali členovia Slovenského hnutia obrody v rámci projektu Staráme sa, zameraného na pomoc sociálne slabším rodinám. Počas prehliadky zrúcaniny hradu nad obcou Podhradie, ako aj jaskyne Opálená skala sa malí výletníci dozvedeli čo-to z histórie topoľčianskeho regiónu. Zaujímavé rozhovory medzi členmi hnutia a nitrianskymi deťmi pokračovali aj počas opekačky na nádvorí hradu. Pomoc sociálne slabším by mala byť podľa predsedu SHO Róberta Šveca pre každého z nás samozrejmosťou. „Obroda národa a spoločnosti sa musí začať od nás samých, aby Slováci pochopili, že dobrým a statočným Slovákom nie je ten, čo sa vyhovára na to, ako sa nič nedá, ale ten, kto pomáha druhým a svojím správaním je príkladom pre ostatných."

sho.jpg(sho.jpg)

Miloš Mistrík šesťdesiatročný
Významné životné jubileum - šesťdesiatku - oslávil slovenský divadelný a masmediálny teoretik, spisovateľ, pedagóg a prekladateľ Miloš Mistrík. Syn slávneho jazykovedca, profesora Jozefa Mistríka, narodený 16. mája 1953 v Bratislave, zastáva v súčasnosti post predsedu Rady pre vysielanie a retransmisiu, ktorej členom je od roku 2005. Už viac ako tri desaťročia pracuje v Slovenskej akadémii vied. Okrem toho je šéfom Slovenskej teatrologickej spoločnosti a nemenej významná bola aj jeho dlhoročná funkcia prezidenta slovenskej sekcie Association Internationale des Critiques de Théâtre či programového riaditeľa Slovenskej televízie. „Svoj životný i profesionálny príbeh spojil so vznikom a upevňovaním samostatnej slovenskej štátnosti," povedal pri príležitosti Mistríkovho jubilea spisovateľ Pavol Janík.

mistrik.jpg(mistrik.jpg)

Vavrová z lásky k otcovi
V Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy si môžu priaznivci tvorby uznávanej slovenskej maliarky Kataríny Vavrovej pozrieť jej najnovšie diela v rámci výstavy nazvanej Vyznanie môjmu otcovi. „Známy karikaturista a maliar Milan Vavro bol vždy jej vnímavým poradcom a kritikom. Život je však neúprosný a namiesto toho, aby sa tešil z jej úspechov, vytratil sa nenávratne z jej života. Ale nie zo spomienok..." povedala kurátorka výstavy Danica Lovišková. Podľa nej autorka svojimi maliarskymi príbehmi, ktorých hlavnými aktérkami sú prevažne ženy, pripomína nielen krásy života, ale aj nenaplnené túžby a smútok. Expozíciu sprístupnenú od júna do septembra spestrujú aj štyri olejomaľby od Milana Vavra. „Výstavu som venovala môjmu ockovi, ktorému vďačím za všetko, najmä za nasmerovanie k povolaniu, ktoré ma nesmierne baví a napĺňa," vyznala sa Vavrová.

vavrova.jpg(vavrova.jpg)