Streda 19. február 2020

extra plus

Júl 2013

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Inteligentný labužník

Nie každý človek je kliešťovi sympatický

Gabriela Pastvová

S nástupom teplejších dní musíme v okolí našich príbytkov rátať s možnosťou stretnutia s nenápadným, no veľmi nebezpečným parazitom - kliešťom obyčajným.

Na svoje obete striehne na steblách trávy či vetvičkách krovia. Tento „upírí labužník" sa živí nielen krvou človeka, ale aj divých a domácich zvierat. V minulosti sa kliešte nachádzali najmä v oblasti Malých Karpát, na západnom a juhovýchodnom Slovensku. Vplyvom globálneho otepľovania sa však dnes vyskytujú takmer na celom území Slovenska.

Krv cicia iba samička
Pretože kliešťom vyhovuje teplo a vlhko, ich sezóna trvá od apríla do októbra. Ak však po zime nastúpi rýchle oteplenie, môžu sa vyskytnúť aj skôr. Roky sa šíril mýtus, že kliešte padajú zo stromov.

Pravdou je, že nás ohrozujú predovšetkým vo vysokej tráve. Kliešte sa tiež s obľubou zdržiavajú na prízemných rastlinách, v kroví, prípadne pod vlhkými listami a ihličím v lese. No nie každý živočích a nie každý človek kliešťovi vyhovuje.

Dodnes nie je jasné, podľa akých kritérií si vyberá svojho hostiteľa, pretože je slepý, pravdepodobne to však súvisí s telesným pachom človeka. Disponuje inteligenciou, vďaka ktorej nájde najvhodnejšiu obeť.

Najpríťažlivejšími časťami tela sú pre kliešťa teplé a citlivé miesta za ušami, na krku, na stehnách, v podkolení a často i na slabinách. Trvá mu až šesť hodín, kým na tele nájde najlepšie miesto.

Keď sa preň konečne rozhodne, znecitlivie ho, párovými klepietkami sa prestrihá pod kožu a cementovými žľazami sa doslova „zabetónuje". Antihistamiká, ktoré vylučuje, bránia svrbeniu, a tak je kliešť na ľudskom tele dobre maskovaný.

Zaujímavosťou je, že krv cicia iba samička kliešťa. Je väčšia ako samček a jej mäkké bruško sa po nacicaní dokáže zväčšiť až dvestonásobne. Jedinou úlohou samca je oplodniť samičku v čase jej kŕmenia, ktoré trvá sedem až desať dní.

Po nacicaní odpadne, hľadá si miesto pri koreňoch trávy a nakladie dvetisíc až štyritisíc vajíčok. Z tých sa vyliahnu larvy, neskôr sa z nich vyvinú nymfy a do troch rokov dospelé jedince.

Uhryznutie s následkami
Kliešte môžu byť prenášačmi viacerých vážnych ochorení. Najznámejšou chorobou je kliešťová encefalitída, nazývaná aj zápal mozgových blán, ktorý u nás ročne postihne približne sto ľudí. Spočiatku sa prejavuje ako chrípka, neskôr vírusy preniknú do centrálneho nervového systému, čo môže spôsobiť trvalé ochrnutie, chronické bolesti hlavy či dokonca smrť.

Pred týmto ochorením je možné preventívne sa chrániť očkovaním. U nás sa dalo však zaočkovať veľmi malé množstvo ľudí, pričom toto očkovanie má aj svojich odporcov, ktorí ho označujú za rizikové.

Častejším ochorením je lymská borelióza, ktorú u nás ročne diagnostikujú asi tisícke ľudí. Na toto ochorenie ešte nebola vyvinutá vakcína, je však možné ju liečiť nasadením vhodných antibiotík.

Prejavuje sa najčastejšie začervenaním v mieste uhryznutia kliešťom, neskôr sa objaví únava, bolesti hlavy a kĺbov. Ak sa ochorenie nelieči, môže postihnúť pečeň či srdce a po niekoľkých rokoch môže prísť k vážnemu ochoreniu nervov a kĺbov.

Najmenej známym ochorením, ktoré spôsobujú kliešte, je anaplazmóza. Prejavuje sa príznakmi podobnými chrípke, vyvoláva horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy. Baktéria, spôsobujúca toto ochorenie, napáda biele krvinky a postupne oslabuje našu imunitu, čím sa stávame náchylnejší na iné infekčné choroby. Anaplazmóza sa podobne ako borelióza lieči antibiotikami.

Vykývať či vykrútiť?
Existuje viacero názorov na spôsob, akým kliešťa čo najlepšie vybrať. Je úplne jedno, či ho budeme vykrúcať v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek, kliešť totiž nemá nijaké závity a pod kožu sa len zasunie a uchytí háčikmi.

Môžeme ho teda odstrániť nielen vykrúcaním, ale aj kývavými pohybmi z jednej strany na druhú. Je dôležité robiť to pomaly a s použitím jemnej pinzety, aby sme kliešťa nepretrhli či nerozpučili, čím by sme mnohonásobne zvýšili riziko nákazy.

Kliešťa tiež nie je vhodné potierať olejčekmi, ako sa medzi ľuďmi často traduje, pretože dusiaci sa kliešť môže vyvrátiť obsah svojho žalúdka do tela hostiteľa. Po jeho odstránení je potrebné ranku dezinfikovať a  niekoľko dní sledovať.

Ak bol kliešť nakazený, v okolí rany sa vytvorí bolestivý červený fľak, ktorý sa postupne zväčšuje. No a pokiaľ chcete kliešte preventívne odradiť od hostiny na vašom tele, zjedzte trochu cesnaku - a ani na vás nepomyslia.