Štvrtok 4. jún 2020

extra plus

Október 2012

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

V prospech amerických záujmov

Nidal Saleh

Sýria hrá z politického aj geografického hľadiska dôležitú úlohu v jednote Arabov. Preto vždy bola stredobodom záujmu Izraela, USA a ostatných západných koloniálnych veľmocí.

Najstabilnejším obdobím v jej histórii bolo vládnutie Hafeza Asada, otca súčasného prezidenta. Sebestačný režim odmietol uznať Izrael a nadviazať s ním diplomatické styky. Bašár Asad odolal nátlaku Západu a pokračuje v otcovej zahraničnej politike.

Stal sa patrónom všetkých arabských odbojových hnutí proti Izraelu a USA. Spolu s Iránom a libanonským Hizballáhom vytvoril jeden z pilierov odbojového bloku proti izraelskému agresorovi. Práve členstvo v ňom je hlavným dôvodom útoku svetových hyen proti Sýrii.

USA a ich spojenci nechcú demokratickú Sýriu. Ich cieľom je Sýria slabá, zdevastovaná, pod vplyvom USA a západných veľmocí. Preto s pomocou saudskoarabského a katarského petrodolára vstúpili na scénu počas takzvanej arabskej jari a vyvolali ozbrojený, devastujúci konflikt.

Skutočnú sýrsku opozíciu postupne vytlačili zo scény zahraniční žoldnieri a džihádisti. Tí premenili Sýriu na krvavé bojisko za vytvorenie islamského emirátu.

Prianie Spojených štátov skoncovať so sýrskym režimom je už dávno známe. Rozhodnutie rozpútať vojnu proti Sýrii urobil George W. Bush hneď po útokoch v New Yorku a Washingtone v roku 2001. Potvrdil to generál Wesley Clark, bývalý vrchný veliteľ NATO.

Spojené štáty v roku 2004 obvinili Sýriu z ukrývania zbraní hromadného ničenia - podobne ako predtým Irak, čo im poslúžilo ako zámienka na útok. V prípade Sýrie to však nevyšlo. Po zavraždení libanonského premiéra Rafika Haririho v roku 2005 spustili USA širokú kampaň obviňujúcu Sýriu z jeho vraždy.

Zinscenovali falošné svedectvo, aby obvinili prezidenta Asada z nariadenia útoku a dostali ho pred medzinárodný súd. Ale keď ich manipulácie vyšli najavo, boli nútení svoje falošné obvinenie stiahnuť. Od roku 2006 sa teda začali pripravovať na „sýrsku revolúciu" - cieľom sa stalo vytvorenie a financovanie prozápadnej opozičnej skupiny.

V januári 2012 americké ministerstvá zahraničia a obrany vytvorili jednotku s názvom Deň potom: Podpora prechodu na demokraciu v Sýrii. Tá napísala novú sýrsku ústavu aj program vládnutia.

Len ťažko možno uveriť, že USA majú v skutočnosti záujem o blaho sýrskeho ľudu. Washington nikdy nezaujímala demokracia v moslimských krajinách.

Mieru akceptovania istého režimu hodnotí len podľa služieb vykonaných pre americké politické záujmy. A politické záujmy USA sa zakladajú na dvoch zásadách - na obrane Izraela a toku lacnej ropy do nádrže Spojených štátov amerických.

To, čo sa dnes deje v Sýrii, sa netýka demokratizácie krajiny. Západu ide len o jej oslabenie a zdevastovanie ako štátu a predovšetkým o zmenu kurzu jej politiky v prospech izraelských a amerických záujmov.