Sobota 6. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/ Pavol ĎurčoFoto: TASR/ Pavol Ďurčo

Z ulice opäť na scénu

Kedysi suverénny politcký subjekt ĽS-HZDS dohral definitívne svoju historickú úlohu

Milan David

ĽS-HZDS je minulosťou. Kedysi suverénny politický subjekt, ktorý po zániku Československa postavil na nohy samostatnú Slovenskú republiku, dohral definitívne svoju historickú úlohu.

Po zlomovom roku 1998, keď HZDS naposledy vyhralo voľby, ale nezostavilo vládu, sa vo vrcholovom orgáne strany nenašla vôľa na sebareflexiu, ktorá býva očistnou kúrou pre každý životaschopný organizmus. 

Úpadok prichádzal postupne ako nezvratný proces. Predčasné voľby v roku 2012 boli pre stranu katastrofou, akú nečakal na Slovensku vari nikto.

Výsledok ani nie jedného percenta hlasov znamenal pre nepoučiteľného lídra strany, že obsah jeho politiky sa načisto vyprázdnil, že ako Fénix už nemá šance vstať z popola. 

Zrušiť stranu bolo jediné korektné riešenie, nielen pre dlhy, ale preto, že nebolo vnútornej energie kráčať ďalej, keď Vladimír Mečiar vyhodil vlastnú stranu doslova na ulicu.

Na emotívnom sneme 11. januára v Žiline väčšina prítomných delegátov odhlasovala koniec jednej éry a vzápätí nový začiatok. Sergej Kozlík, iniciátor myšlienky založenia novej strany, povedal: „Chceme dnešným dňom odložiť históriu. Bola aj slávna, aj možno s chybami. Už chceme pozerať dopredu."

Nový politický subjekt s názvom Strana demokratického Slovenska (SDS) by mal pôsobiť na stredoľavom krídle politickej scény. Inventúra podpisov potrebných na zaregistrovanie novej strany sa má konať koncom februára.

Čas je neúprosný - už tento rok preverí akčný rádius strany najmä v komunálnych voľbách, ktoré môžu byť barometrom jej životaschopnosti. 

Všetko bude závisieť od dôveryhodnosti jej vedenia nepoznačeného starým štýlom straníckeho riadenia a od schopnosti presvedčiť sklamaných slovenských voličov.

Stavať len na odborníkoch, ktorí z HZDS odišli, alebo osobnostiach ktoré v minulosti vypudil Mečiar, nebude stačiť. Pre novú stranu bude treba nájsť aj nové tváre a to nebude ľahká práca. Politológ Rastislav Tóth však hovorí, že priestor pre protestnú stranu na Slovensku určite je.