Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Šestákový humor

Za negramotných možno považovať až štrnásť percent dospelých Američanov

Ľudovít Števko

O Amerike sa traduje, že je krajinou neobmedzených možností, neuveriteľných príbehov zo súdnych siení či zo školských lavíc, ale aj svojrázneho humoru, ktorý svoj anglický vzor prekonáva o niekoľko míľ.

Americká tlač sa hmýri justičnými perlami American Horrible Story, pričom nejde len o notoricky známe udalosti ako psychopatické výčiny ozbrojených školákov končiace sa masovými vraždami.

Sú to skôr úsmevné verdikty amerických súdov, ktoré si priam pýtajú pero satirika. V Los Angeles zlodej vysúdil 74-tisíc dolárov od svojho suseda za nepozornosť, keďže si nevšimol, že mu práve kradol disky z auta a prešiel mu cez ruku. 

Podobné príbehy nie sú iba na stránkach Los Angeles Times, ale majú zastúpenie aj v televízii, kde kraľuje šestákový humor.

Ohromne veselá historka
Zábavná relácia The Daily Show na kanáli Comedy Central v podaní herca Johna Stewarta vzbudila pozornosť aj na Slovensku. A zaslúžene.

Nie však humorom, pretože o humore ani satire sa v tomto prípade hovoriť nedá, skôr o primitívnych, urážlivých žartoch v štýle stand-up comedy, kde po každej vete zabávača nasleduje nahraný hurónsky smiech.

Stewart sa vo svojej šou zaoberal správou, podľa ktorej sa neprekonateľná Amerika umiestnila v testoch čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti až za nejakou „bezvýznamnou" krajinou, akou je Slovensko. „Táto krajina je teraz štandard, ku ktorému sa prirovnávame. To sme ale dopadli.

Títo pos*atí ľudia jedia vlastné zvratky. Som si istý, že ich prezident je krava," vzrušoval sa zabávač a dodal pobavene: „Ich hlavným exportom sú prdy." Bolo že to špásov a smiechu do popuku!

Nevedno, či sa pán Stewart inšpiroval humoristami Andrásym a Vacvalovou a ich „chýrečnou šou". Skôr je pravda, že o nejakom čude pod skratkou RTVS nemal ani tušenia a o Slovensku počul od svojho asistenta iba toľko, že leží niekde v Európe.

Netreba mu to zazlievať, veď priemerný Američan nerozozná Čečensko od Česka. Keď dvaja čečenskí teroristi spôsobili bostonskú katastrofu, CNN, najobjektívnejšia televízia na svete, označila za pôvodcu teroristického činu „Českú islamskú republiku".

A na internete niektorí americkí vlastenci sľubovali Čechom pomstu. Po niekoľkých dňoch, keď isté noviny zverejnili mapu Európy, omyl sa vysvetlil a bola to ohromne veselá historka.

Žalostná úroveň vzdelania
Američania by sa mali viac zabávať na vlastnej hlúposti a nevystavovať pred svetom svoju nadradenosť nad ostatnými národmi, o ktorých vedia žalostne málo. Ale nečudujme sa.

Za posledných desať rokov skrátili americké médiá informácie zo zahraničia o 70 - 80 percent z dôvodu, že nie sú zaujímavé, lebo sa netýkajú Američanov. Zaujímavé sú však výskumy o úrovni vzdelania najdemokratickejšej krajiny na svete, ktoré sa zvyčajne nepublikujú.

Americkí sociológovia z Univerzity Severný Illinois usporiadali v roku 2003 anketu, ktorej výsledky boli šokujúce: Dvadsať percent Američanov nevedelo pomenovať ani jeden štát v Európe a každý štvrtý nevedel ukázať na mape Tichý oceán, obmývajúci západné pobrežie Ameriky. 

Dvadsať percent Američanov bolo presvedčených, že Slnko sa krúti okolo Zeme a iba 17 percent sa domnievalo, že Zem sa krúti okolo Slnka, ale myslelo si, že Zem obehne okolo Slnka raz za týždeň.

Americké ministerstvo školstva vydalo v tom istom roku správu o negramotnosti v krajine. Podľa výskumu na vzorke populácie sa situácia v gramotnosti zhoršila a na začiatku 21. storočia  možno považovať za negramotných až 14 percent dospelých Američanov, čiže približne 32 miliónov ľudí.

Preto by sme, zatiaľ všeobecne vzdelaní Slováci, nemali žiarliť na americkú vzdelanosť a nemali by sme si všímať ani hrubé reči stewartovskej stand-up comedy a už vôbec by sa nimi nemala inšpirovať naša televízna kanalizácia.

Možno by bolo pre duševné zdravie divákov vhodné oprášiť album American Idiot americkej skupiny Green Day a zaspievať si s nimi v pôsobivom punk rockovom rytme: „Nechcem byť americký idiot, jeden národ ovládaný médiami. Informačný vek hystérie kričí na idiotskú Ameriku."