Streda 3. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Kyjev vie rátať

Francúzi nechcú Ukrajinu za členský štát EÚ

Milan David

Európske médiá označujú euromajdany v Kyjeve za pokračovanie oranžovej revolúcie. Nie je to korektné označenie.

Stupňujúce sa násilie davu, ktorý útočí na políciu zápalnými fľašami, rozbíja výklady a zapaľuje autobusy, však vyvoláva otázku, či podnecovateľom udalostí na Námestí nezávislosti náhodou nejde o rozpútanie chaosu občianskej vojny.

 Západní politici pri podpichovaní mladých eurofanatikov hovoria o príslušnosti Ukrajiny k demokratickej Európskej únii, ale nehovoria nič o obrovskej nezamestnanosti v Grécku, Španielsku či v Strednej Európe, o miliónoch mladých bez šancí, o vodných delách, slzotvornom plyne a policajných obuškoch, ktoré brutálne úradujú na námestiach Atén a Madridu.

Na priedomí únie
Kyjevský „revolučný pohyb" čoraz viac pripomína pascu na myši nastavenú kyjevskej mládeži podliehajúcej fatamorgáne európskeho blahobytu.

 Prečo nik na slávnom Majdane nepovie o mohutných protestoch Bulharov, ktorým po vstupe do vysnívaného európskeho nadštátu vzrástla nezamestnanosť, prudko stúpli ceny a znížila sa životná úroveň?

Nie je pravda, že Európska únia by Ukrajinu privítala vo svojom dome s otvorenou náručou. Francúzski politici nevyjadrili najmenšiu ľútosť nad tým, že táto veľká východná krajina odmietla podpísať Asociačnú dohodu.

Členka francúzskeho parlamentu Elisabeth Guigou, ktorá stojí na čele výboru pre medzinárodné otázky, na samite vo Vilniuse vyhlásila: „Musíme zreteľne povedať niektorým euroúradníkom, že nemienime privítať Ukrajinu medzi členskými krajinami EÚ a už vôbec nie v NATO." 

Podľa nej neúspech spojený s Ukrajinou vznikol „v dôsledku nešikovného riadenia diplomatických vzťahov medzi Európou a Ruskom".

Francúzsky minister pre európske záležitosti Thierry Repentin vo francúzskom parlamente kritizoval fakt, akým spôsobom únia rokuje s Ukrajinou.

 „Všimol som si, že čím viac sa približoval samit vo Vilniuse, tým menší dôraz sa kládol na štrukturálne reformy," poznamenal Repentin. 

Bez ohľadu na to, že to Európska únia prehnala s požiadavkou oslobodenia kontroverznej Tymošenkovej, francúzsky minister je presvedčený, že v prípade podpisu Asociačnej dohody by sa kritika Ukrajiny aj tak stala nevyhnutnosťou.

„Keby podpísali dohodu len na výmenu za oslobodenie Tymošenkovej bez vyžadovania reforiem, kritika by bola neľútostná," vyhlásil s tým, že je presvedčený o neúspechu Asociačnej dohody. 

Otázka stojí tak, či by pri jasne negatívnom postoji jednej z najvplyvnejších krajín v európskom priestore neprešľapovala Ukrajina iba na priedomí Európskej únie.

Výhody a straty
Kritika Ukrajiny i Ruska nemá v situácii zbabranej európskej diplomacie vo vzťahu k Ukrajine nijaké opodstatnenie. Ukrajinskí vládni predstavitelia na rozdiel od európskych komisárov vedia rátať.

Kyjev spracoval zaujímavú analýzu Výhody a straty vyplývajúce z rozhodnutia odložiť podpis Dohody o asociácii s EÚ, z ktorej vyplýva, že oddialenie podpisu Asociačnej dohody prinesie Ukrajine zisk 5 miliárd dolárov už v roku 2014.

K plusom vláda zaradila 15-miliardovú pôžičku, poskytnutú ruskou vládou za výhodných podmienok, a 2,5 miliardy dolárov, ktoré prinesie realizácia spoločných projektov s Ruskou federáciou.

Straty Ukrajiny po prípadnom podpise dohody s EÚ vyčíslila vláda na takmer 37 miliárd dolárov. 

Do tejto sumy sa zaratúva strata 11 miliárd zo zníženia obratu tovaru s krajinami EÚ, 15-miliardová strata zo zníženia obratu s colnou úniou a 10-miliardová strata vyplývajúca zo starých cien plynu.

Uzatvorenie dohôd medzi Ruskom a Ukrajinou zlepšilo prognózy rastu HDP Ukrajiny z pôvodne jedného percenta na minimálne tri percentá. Stimulácia rastu HDP vyplýva z vyššieho objemu ukrajinského exportu do Ruska.

Predbežné odhady rastu objemu exportu do Ruskej federácie hovoria o minimálne jednej miliarde dolárov ročne. 

Pre obyvateľstvo Ukrajiny je dôležité zníženie cien ruského „modrého paliva" o tretinu - na 268,5 dolára za tisíc kubických metrov plynu, čo sa výrazne prejaví na úsporách hrivien pre domácnosti.

Rozpočet Ukrajiny je momentálne vysoko deficitný a potrebuje finančné zdroje. Európska únia, okrem hlúpej požiadavky oslobodenia Tymošenkovej, nenačrtla v Asociačnej dohode pre Ukrajinu nič povšimnutiahodné. 

Rusi však prišli s konkrétnou pomocou a predstavami reanimácie ekonomického rastu.

Viktor Janukovyč a ukrajinská vláda také ponuky nemohli odmietnuť. Nezavážilo nič iné, iba jednoduché počty, ktoré sú druhou racionálnou stranou ukrajinskej mince. Lenže na Námestí nezávislosti v Kyjeve momentálne o tom reč nie je.