Sobota 6. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Manipulátori z Bruselu

Jaroslav Paška

„Potrebujeme vytvoriť Spojené štáty európske, s Európskou komisiou ako vládou a s dvoma komorami - Európskym parlamentom a Senátom vytvoreným z predstaviteľov členských štátov," odkázala nám začiatkom roka Barrosova pravá ruka, podpredsedníčka Európskej komisie a eurokomisárka pre spravodlivosť V. Redingová.

Utópia, pomyslia si nezainteresovaní. Chyba! O transformácii EÚ na Spojené štáty európske rokoval už od marca 2012 nemecký minister zahraničných vecí G. Westerwelle s predstaviteľmi krajín takzvaného jadra EÚ - Belgicka, Dánska, Talianska, Luxemburska, Holandska, Rakúska, Poľska, Portugalska aj Španielska. 

V júni svoj projekt predstavili predsedovi Európskej komisie J. M. Barrosovi, stálemu predsedovi Európskej rady H. V. Rompuyovi, šéfovi Európskej centrálnej banky M. Draghimu a šéfovi krajín eurozóny J. C. Junckerovi.

Program superštátu je dnes podstatnou ideou politických strán združených v Strane európskych socialistov (zo Slovenska SMER-SD), Európskej ľudovej strane (zo Slovenska SDKÚ, KDH, SMK, Most-Híd) a v Aliancii liberálov a demokratov za Európu (zo Slovenska SaS). 

Tieto strany chcú vo voľbách do EP získať mandát na ďalšiu transformáciu EÚ na Spojené štáty európske a takto sa vyhnúť riskantným referendám o zmene zmlúv EÚ.

Cez novozvolený Európsky parlament a medzivládne dohody potom postupne plánujú meniť EÚ na federálny štát.

Slovenská republika sa má na politike Spojených štátov európskych podieľať 13 hlasmi v 751-člennom Európskom parlamente a jedným hlasom v 28-člennom senáte. Ostanú jej kompetencie približne na úrovni VÚC.

Príčinou hľadania nového modelu EÚ sú katastrofálne dlhy južných krajín, ktoré ekonomickí experti považujú za nesplatiteľné. 

Vytvorením spoločného federálneho štátu chcú európski byrokrati pod zásterkou veľkolepého projektu superštátu zliať tieto nadmerné dlhy do jedného balíka, za splatenie ktorého sa staneme, ako občania Spojených štátov európskych, všetci zodpovední. 

Už na decembrovej schôdzi EP bola aj hlasmi väčšiny slovenských europoslancov (Smer, SDKÚ, KDH, SMK, HZDS) presadená správa EP R. Gualtieriho a G. Trzaskowského Ústavné problémy viacstranného riadenia v Európskej únii, ktorá je výzvou na realizáciu týchto zmien.

V májových voľbách do EP sa vyjadríme aj k tomu, či sa necháme bruselskými manipulátormi zneužiť na vytvorenie ich superštátu, alebo si zachováme svoje krajiny so všetkými pre štáty dôležitými kompetenciami tak, ako to v EP presadzuje SNS so svojimi partnermi z Veľkej Británie, Holandska, Dánska, Fínska, Talianska, Poľska, Česka, Rakúska či Francúzska.

(Autorom je  podpredseda politickej frakcie EFD group v Európskom parlamente, poslanec EP za SNS)