Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Foto: KorzárFoto: Korzár

Foto: SITAFoto: SITA

Foto: TASR/ APFoto: TASR/ AP

Na palete

Martin Dugas

V mimoriadne teplom januári sa zo zimného spánku budili vo veľkých počtoch medvede, ktoré opúšťali brlohy, vydávali sa do terénu a lačné po potrave boli neobvykle nevrlé a agresívne. Z politického spánku sa zobudilo v doposiaľ rekordnom počte pätnásť prezidentských kandidátov, ktorí opúšťali stranícke centrály, vydávali sa medzi ľudí a lační po kariére boli neobvykle milí a ústretoví. Zobudil sa aj bývalý premiér a expredseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda - v ošetrovni košickej nemocnice. Totálne opitého ho tam priviezla záchranka priamo z ulice pred dejiskom osláv osemdesiatych narodenín bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Športovo založený Mikipremiér sa tu v alkoholickom opojení zosypal na chodník.

PADNUTÝ NA HLAVU: „Podlomili sa mu nohy a pri páde si udrel hlavu o asfalt," opisujú očití svedkovia šou Dzurindu, ktorý tak zostal hoden svojho pôvodu z dediny Spišský Štvrtok neďaleko rómskej osady s neprispôsobivými občanmi. Sám sa pri Schusterovej chľastačke prejavil ako neprispôsobivý, hoci ako dvojnásobný premiér by sa už pomaly mohol integrovať do spoločnosti. „Mrzí ma, že som pridal robotu lekárom a sestrám," kajal sa a dodal, že sa ospravedlnil manželke a obom dcéram, ktorým „som narobil hanbu a starosti". Verejnosť žasne, že človek, ktorý pôsobil v rozvracačských a rozkrádačských skupinkách, po vyše dvadsiatich rokoch pozná pocit hanby. Zrejme je takéhoto fílingu schopný až po alkoholickej eskapáde a páde na hlavu...

PRÍZRAK ARCHANJELA PRÁVA: Kým preživší Dzurinda triezvel, vo vyšetrovateľských nebesách sa opäť objavil prízrak jeho mŕtveho priateľa, advokáta Ernesta Valka, ktorého vrahom je polícia údajne na novej stope. Pre Dzurindu i pre štát to bol drahý človek - za vypracovanie Dzurindom iniciovanej privatizačnej zmluvy SPP, keď sa štát za babku vzdal kontroly nad najziskovejším podnikom na Slovensku, zinkasoval honorár 670 miliónov vtedajších Sk. Archanjel práva obhajoval všetko protislovenské a kamarátil sa s ctiteľmi zákonnosti z mafiánskych kruhov. Možno preto súhlasiť s policajným prezidentom Tiborom Gašparom, ktorý o motívoch vraždy vyhlásil: „Verzií je viacero... Nechajme vyšetrovateľom priestor na ich prácu."

DVERAMI VON, OKNOM DNU: Vyšetrovatelia medzitým pracovali aj na prípade ďalšieho Dzurindovho kamaráta: Miroslava Mikulčíka, ktorý v roku 2011 ako nominant SDKÚ a osobný chránenec vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša vyčíňal na poste šéfa Daňového riaditeľstva. Tu mal okatými kšeftami štátu spôsobiť škodu viac ako 483-tisíc eur, za čo ho polícia začala práve stíhať a za čo mu hrozí až 15 rokov basy. Ako prvá ho však tvrdo odsúdila už vtedajšia premiérka Iveta Radičová: pod hrozbou demisie si preňho vynútila drakonický trest - odvolanie z funkcie! Mikulčík vyhodený dverami sa vrátil oknom ako poradca Mikloša, teda člena kabinetu Ivetky, ktorú tak vtedy opäť odkopli ako sirotu podhradských.

BUDE PLESAŤ? Ivetka sa však na Hrad šplhať nemieni, len v duchu svojej zásadovosti komentuje kandidátov na prezidenta. Uchádzača o úrad a súčasného premiéra Fica obvinila, že „jeho štýl je založený na hľadaní nepriateľa", čo jej údajne nehrozí. Vzápätí odpovedala na otázku, koho bude voliť. „Len nie Fica!" znela odpoveď, o ktorej ťažko možno povedať ako o prejave nekonfrontačnej povahy. Sama sa na voľbách nezúčastní, mohla by však vyniknúť v maškaráde práve sa začínajúcej plesovej sezóny. E-shopy ponúkajú kostýmy mníšok, bosoriek, trasorítok, pobehlíc  a celej plejády šašov. Pri Ivetkinej oslnivej vizáži a vkuse obliekania by však určite prerazila aj bez masky a kostýmu, vo svojom prirodzenom outfite.

Fotografie:
Najprv padol ako premiér a šéf SDKÚ. Tretí pád na hlavu vraj bolel najmenej...

Ernest Valko bol skutočne drahý človek: jeho zmluvy stáli štát stámilióny.

Modrí udeľujú svojim zlodejom drakonické tresty - odvolanie z funkcie.

Pani Ivetka by na plesoch akiste oslnila aj bez masky a kostýmu.