Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Nezodpovedané otázky

Erika Lehotszká

„Tajné služby USA nebudú monitorovať komunikácie hláv štátov a vlád blízkych spojencov," vyhlásil v januári americký prezident Barack Obama a chtiac-nechtiac tak v jednej vete potvrdil dve známe pravdy: 

1. americké špionážne agentúry budú aj naďalej odpočúvať lídrov neposlušných štátov, čím sa šéf Bieleho domu ani netajil, 

2. USA doposiaľ „napichovali" aj vedúcich predstaviteľov blízkych spojencov, čo Obama sprvoti vehementne, potom čoraz nesmelšie popieral.

„Spojenci si zaslúžia iný prístup," dôvodil Obama, čo vyvoláva prvú nezodpovedanú otázku: A doteraz si nezaslúžili?

„Spojenci musia vedieť, že mi môžu zavolať, a nie, že ich telefón sledujem," spresnil zarytý demokrat, ktorý neodpovedal na ďalšiu vynárajúcu sa otázku: A doteraz nemohli?

A vôbec, ako má takéto zavolanie vyzerať? Má mu turecký premiér brnknúť a vyplakať sa, ako mu Gréci lezú na nervy na Cypre, a má to isté urobiť grécky premiér? Má sa mu spriatelený líder zdôveriť so zhnusením z vlastnej opozície?

Alebo mu má francúzsky prezident rovno nahlásiť každú milenku? Všetko sú to totiž informácie, ktoré možno pri „kybernetickej hygiene", ako sa najnovšie hovorí špicľovacím praktikám, vyňuchať.

Zaujímavá by bola tiež odpoveď na otázku, či by si tento hlt medzinárodného porozumenia spojenci užili, nebyť minuloročných odhalení bývalého agenta NSA Edwarda Snowdena.

Toho sa najprv americké úrady snažili znemožniť, potom začali stíhať, a stal sa najvykričanejším štvancom demokratických USA, momentálne sa skrývajúcim v Rusku.

Mal teda Snowden pravdu? Prestane ho Washington perzekvovať? Rehabilituje ho? Ponúkne mu džob hovorcu NSA?

Obamova dlho očakávaná reč o pripravovaných reformách tajných služieb nenadchla ani ďalšieho štvanca, zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, ktorý vyhlásil: „Je trápne, aby hlava štátu takto rozprávala 45 minút a takmer nič nepovedala...

V tomto prejave sme počuli veľa lží." A položil tak ďalšiu otázku, na ktorú šéf Bieleho domu neodpovedal: Prečo stále klame?