Štvrtok 4. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Nový symbol rubľa

Rusko predstavilo nový symbol rubľa, ktorý ho bude reprezentovať popri iných svetových menách. 

Znak pripomínajúci latinské písmeno P s vodorovnou čiarkou pod oblúčikom bude používať Centrálna banka Ruska (CBR) a objaví sa aj na ruských bankovkách a minciach.

Symbol schválila banka po konzultáciách s verejnosťou, počas ktorých za návrh hlasovalo 61 percent zúčastnených obyvateľov.

Rozhodnutie prijať symbol pre rubeľ prišlo v čase, keď sa Rusko usiluje o rozšírenie svojho globálneho ekonomického vplyvu.

Premiér Dmitrij Medvedev už niekoľko rokov presadzuje zámer vytvoriť z Moskvy medzinárodné finančné centrum a vyzýva, aby sa rubeľ stal jednou zo svetových rezervných mien. Mince s novým symbolom sa dostanú do obehu už na budúci rok.

Riaditeľka CBR Elvira Nabiullinová pre médiá uviedla, že banka nebude nútiť verejnosť, aby sa symbol používal pri každej príležitosti. Niekoľko kritikov vyslovilo názor, že symbol bude pre cudzincov nezrozumiteľný.

V ruštine sa písmeno P síce vyslovuje ako R, ale obyvatelia anglofónnych krajín ho budú vnímať ako písmeno P latinskej abecedy a nebude v nich evokovať slovo rubeľ. 

Nabiullinová tvrdenia odmietla s tým, že „ani dolár sa nezačína písmenom S".

aktuality.sk