Streda 3. jún 2020

extra plus

Február 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Koniec martýria

Marek Mahút

Keď v roku 2005 moskovský súd poslal ropného magnáta Michaila Chodorkovského na deväť rokov za mreže a keď mu v roku 2010 vymeral ďalší šesťročný trest, ľudskoprávne organizácie i najmocnejší lídri sveta spustili hysterický krik. 

Bolo vedľajšie, že sedieť išiel za pranie špinavých peňazí, daňové podvody, spreneveru a bohapusté rozkrádanie ropných zásob Ruska.

Keď v roku 2012 moskovský súd poslal na dva roky za mreže členky vykričanej punkovej skupiny Pussy Riot, ľudskoprávne organizácie aj „umelci sveta" besneli. 

Pred ruskými veľvyslanectvami sa zhromažďovala pobúrená mládež a jej protesty pohotovo monitorovala demokratická tlač, ktorá rozsudok poňala priam ako najvýznamnejšiu udalosť na planéte. 

Bolo vedľajšie, že „speváčky" putovali do basy za urážku väčšiny z kultúrne a pravoslávne orientovaných Rusov, ktorí nestrpeli ich vyčíňanie v posvätnom Chráme Krista Spasiteľa.

Keď v decembri 2013 prezident Vladimir Putin udelením amnestie pustil Chodorkovského i Pussy Riot na slobodu, záujem svetových médií spľasol ako pena na sovietskom pive. 

Chodorkovskij sa za minimálneho ohlasu tlače legálne odobral za rodinou do Nemecka a „speváčky" svoje predčasné prepustenie z áreštu považovali div nie za ďalšiu krivdu páchanú na nich.

„Keby to bolo možné, sama by som väzenie neopustila," zdôverila sa rockerka Marija Aľochinová a nechtiac tak dala najavo, že publicita vytĺkaná spoza mreží jej bude chýbať. 

Na vlne popularity sa zrejme túži udržať aj jej kolegyňa Nadežda Tolokonnikovová, ktorá ešte vo väzenskej bráne pri odchode vrieskala: „Rusko bez Putina!"

Obe sa zhodli, že omilostenie bolo len „Putinovým PR pred olympijskými hrami v Soči". Zabudli, že spolu asi 20-tisíc ich spoluväzňov takisto dostalo amnestiu, ktorá s OH určite nesúvisí a ktorú si odsúdenci vážia.

Možno by sa - ako množstvo Rusov - potešili, keby Naďa a Marija nasledovali Michaila a nadobro odišli za svojimi mecenášmi za hranice. Mnohí, akiste vrátane šéfa Kremľa, by si najradšej zaskandovali: „Rusko bez Pussy Riot!"