Piatok 6. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: Gábor BédaFoto: Gábor Béda

Z Gazy urobili koncentračný tábor

S veľvyslancom štátu Palestína v Slovenskej republike Abdalrahmanom Bsaisom

Ľudovít Števko

Aká je podľa vás príčina izraelskej agresie v pásme Gazy?
Hlavnou príčinou poslednej izraelskej agresie v Gaze je sionistická ideológia, postavená na odmietaní iného národa, na násilnej kolonizácii a okupácii cudzieho územia a na tvrdení, že má výhradné právo na Palestínu. Dôkazom toho je súčasná snaha Izraela okupovať celú Palestínu, snaha osídliť územie Palestíny židmi z celého sveta. A nielen židmi, ale aj tými, čo o sebe tvrdia, že sú židia.

Izraelský propagandistický manuál opakovane tvrdí, že Izrael chce mier. Nie je to v príkrom rozpore s realitou?
Realita hovorí jasnou rečou - izraelskej vláde v nijakom prípade nejde o mier. Izraelčania nevedia, alebo nechcú vedieť, že na území Palestíny žijú Palestínčania a keď počujú toto pomenovanie, tvária sa prekvapene, že také čosi ako palestínsky ľud existuje. A robia všetko pre to, aby ho zlikvidovali. Nie je to nič iné, iba genocída. Nie je to nijaké nóvum, myšlienka likvidácie Palestínčanov vznikla ešte skôr ako samotný štát Izrael. To, čo sa stalo v pásme Gazy, je len jednou z etáp genocídy palestínskeho ľudu.

Nie je príčinou súčasnej agresie Izraela v pásme Gazy skutočnosť, že prezident Mahmúd Abbás a Fatah uzavreli s hnutím Hamas dohodu o národnom porozumení, čo je údajne pre Izrael prekážkou v pokračovaní izraelsko-palestínskych mierových rokovaní?
To je len čiastočná príčina. Aj keby sme považovali vytvorenie vlády národného porozumenia medzi palestínskymi frakciami za momentálny dôvod útoku na Gazu, tak to len zapadá do celkového rámca sionistickej ideológie, ktorá je prapríčinou toho, čo sa už desaťročia deje v Palestíne. Izrael bol postavený na ruinách viac ako 700 palestínskych miest a dedín a vyhnaní vyše 50 percent Palestínčanov z ich domoviny. Tento rasistický štát neuznáva na svete nikoho okrem seba. Sionisti sa utvrdzujú v domnienke, že predstavujú vyššiu úroveň ako ostatné ľudstvo.

Izraelský veľvyslanec v televízii Markíza tvrdil, že Gaza nie je okupované územie. Ako teda možno pomenovať stav, v ktorom sa nachádza táto Izraelom takmer hermeticky uzavretá časť Palestíny?
Pásmo Gazy je okupované od roku 1967, podobne, ako je okupovaný východný Jeruzalem a západný breh Jordánu. Kto tvrdí niečo iné, nehorázne klame. Gaza je vlastne pod dvojitým okupačným režimom. Izrael síce stiahol svoje vojská z vnútra pásma Gazy, ale zvonka ho obsadil a trvale ho oblieha vojensky aj ekonomicky. To je najhoršia okupácia, pretože toto obliehanie izraelskou armádou non stop zo vzduchu, z mora i zo zeme, sa týka všetkých stránok existencie ľudí. Izrael urobil z pásma Gazy veľkú väznicu, ktorá pripomína nacistické koncentračné tábory a poukazuje na spojitosť sionizmu s nacizmom, akoby boli obe tieto rasistické ideológie z jedného cesta a jednej podstaty.

Pochádzate z Gazy. Aký obraz vášho mesta sa vám vynorí v mysli dnes, po niekoľkotýždňovom bombardovaní?
Poznám hrôzostrašné príbehy ľudí zavraždených izraelskou armádou, mám pred očami tisíce zničených domov v Ash Shijaiyah, jednej z najstarších štvrtí Gazy, kde som sa narodil a vyrastal. Ak sa tam raz vrátim, moje rodné mesto a jeho okolie nespoznám, tá pohroma nemá obdobu. V Gaze bolo počas tejto agresie doteraz zničených čiastočne alebo úplne približne 20-tisíc domov a zabitých dvetisíc civilistov, z toho až 35 percent detí. Keby sme porovnali jeden milión osemstotisíc obyvateľov Gazy s obyvateľstvom USA, tak likvidácia tohto počtu Palestínčanov by sa rovnala likvidácii 160-tisíc obyvateľov USA.

Je pravda, čo tvrdí izraelská propaganda aj niektoré naše médiá, že počas útokov izraelskej armády slúžia civilisti bojovníkom Hamasu ako štít?
To je ďalšie veľké klamstvo. Izrael o tom nepredložil svetu ani najmenší dôkaz. Ani Netanjahu nepredložil nijaké dôkazy svojho tvrdenia, že palestínske hnutie odporu použilo školy OSN ako palebné stanoviská rakiet. Naopak, pracovníci OSN, priami svedkovia izraelských útokov na školy vyvrátili tieto lži. Nijaké rakety Hamasu tam neboli, boli tam utečenci a ich rodiny, ktoré sa v školách skrývali pred izraelskou delostreleckou paľbou a bombardovaním. Správa OSN až sedemnásťkrát upozornila izraelskú stranu, že jej školy sú utečeneckými strediskami pre civilné osoby. Napriek tomu izraelské letectvo zámerne zbombardovalo šesť škôl OSN, v ktorých zahynulo veľa žien a detí predtým vyhnaných zo svojich zničených domov. Dá sa to hodnotiť inak ako plánované surové vraždy?

Nesúvisel tento bezprecedentný akt násilia s tým, že OSN podozrievala Izrael z vojnových zločinov? Nemal to byť pre Organizáciu spojených národov cynický odkaz, aby sa držala mimo tohto konfliktu?
Možno. Pravdou je, že v Gaze bolo zbombardovaných vyše 90 objektov OSN. Podľa vyjadrenia niektorých zástupcov a predstaviteľov Izraela je vraj OSN odnož Hamasu, lebo spojené národy podporujú právo palestínskeho ľudu na nezávislý zvrchovaný štát, na dôstojný život v mieri!

Viac ako polovica pôvodných obyvateľov Palestíny žije v diaspóre. Koľko Palestínčanov je vlastne v situácii vyhnancov?
Takmer šesť miliónov. Vlastne Palestínčanov, ktorí sa ocitli v situácii vyhnancov v rôznych krajinách sveta, je dovedna viac ako Slovákov. A druhá časť Palestínčanov žije v okupácii na území okupovaného palestínskeho štátu, ktorý uznalo 140 členských štátov OSN, alebo na území samotného Izraela. Keď bude táto katastrofálna situácia pretrvávať čo i len o jednu minútu dlhšie, bude to hanba ľudstva.

V Biblii, v prorokovi Obadiášovi v 15 verši stojí: „Ako si urobil ty, tak sa urobí tebe. Tvoja odplata sa navráti nazad na tvoju hlavu." Zdá sa, že Židia na vrchole izraelskej pyramídy si nevšímajú toto proroctvo, ale čo je horšie, ignorujú aj rezolúcie a protesty OSN. Nemala by OSN namiesto verbálnych vyhlásení postupovať proti Izraelu tvrdo a nekompromisne?
Všetci členovia OSN, okrem jedného-dvoch štátov, stoja na strane palestínskej štátnosti, ale žiaľ, táto organizácia nemá takmer nijaké možnosti zasiahnuť - tie majú iba veľmoci. A vojnové zločiny pácha Izrael na palestínskom obyvateľstve pomocou amerických zbraní, tým je povedané všetko.

Prečo je podľa vás taká úzka politická väzba Američanov na Izrael?
Izrael je jedna veľká imperialistická vojenská základňa, ktorej úlohou je kontrolovať všetky pramene arabského a regionálneho bohatstva, najmä naftu a ostatné prírodné zdroje v prospech kolonialistických veľmocí. Ak vyschnú tieto pramene alebo sa inak prerozdelí bohatstvo Blízkeho východu, Izrael asi nebude potrebný.

Ako vidíte budúcnosť izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý trvá od roku 1948 dlhých 66 rokov?
Vidím dva varianty konfliktu. Po prvé: Izrael pristúpi k rokovaciemu stolu na medzinárodnej úrovni, na ktorom sa prijme dvojštátne riešenie tak, že izraelský štát bude tvoriť 78 percent a palestínsky štát 22 percent historického územia Palestíny. Druhou alternatívou je dlhý boj, ktorý nemusí mať v blízkej budúcnosti víťaza. Ja však verím, že Palestína a Palestínčania svoj existenčný boj neprehrajú.

Lebo Kristus bol Palestínčan?
Áno, aj preto, lebo sme praobyvateľmi historickej Palestíny; územia Kanaánu, ktorý tu žil a prežil až do dnešných čias. My Palestínčania, obrazne povedané, sme praví kresťania, praví židia a praví moslimovia v jednej osobe. To je neodmysliteľná súčasť našej kultúry, naše kultúrne bohatstvo a identita, ktorá je založená na láske a tolerancii. Palestínsky básnik Mahmúd Darwíš to vyjadril metaforou: „Všetky národy sa oženili s mojou matkou, Palestínou, a moja matka ostala vždy len matkou." Ja to dopoviem, že nie som si istý, či som Grék alebo Arab, aj keď hovorím po arabsky, ale naisto viem, že kultúrne a historicky patrím k palestínskej kultúre a moja identita je palestínska.