Utorok 10. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Morbídne protiruské vízie

Od atentátu na Abrahama Lincolna sa v myslení amerických fanatikov veľa nezmenilo

Ľudovít Števko

Vyjadrenie bývalého predstaviteľa CIA Herberta E. Meyera, že zabitie Putina je tou správnou cestou, ak sa má Rusko stať demokraciou podľa amerického vzoru, nikoho vo svete neprekvapilo.

Amerika vždy riešila svoje problémy s nepohodlnými osobnosťami atentátmi a násilím rôzneho druhu nielen doma, ale aj v zahraničí. 

Meyer vo svojej vízii na serveri americanthinker.com píše, že je len jediný spôsob, ako sa zbaviť Putina: „Nohami napred, s dierou po guľke v zátylku."

V závere článku uvádza ešte druhý, celkom konkrétny návod na likvidáciu ruského prezidenta: Keď Putin poletí z návštevy Kuby alebo Venezuely, jeho lietadlo vyhodí do vzduchu „nejaká čudná polovojenská skupina, ktorá sa nevysvetliteľne dostala k rakete zem-vzduch".

Americká prax
Slová bývalého vysokopostaveného agenta americkej tajnej služby nie sú len výrazom zvrátenej túžby, ale nevdojak odhaľujú praktiky, ktoré sú v najdemokratickejšej krajine sveta udomácnené od čias Abrahama Lincolna. Šestnásty americký prezident bol totiž prvou obeťou atentátu.

Po ňom nasledovali vraždy ďalších prezidentov: Dvadsiateho prezidenta USA, obľúbeného Jamesa Abrama Garfielda, zastrelili ani nie po dvesto dňoch jeho vlády a ďalší, v poradí dvadsiaty piaty, William McKinley, prišiel o život po dvoch výstreloch z revolvera atentátnika. 

Za nevyjasnených okolností bol posledným zavraždeným prezidentom USA známy John Fitzgerald Kennedy. 

Ak k týmto dokonaným atentátom prirátame aj ďalších šesť neúspešných pokusov, tak okrúhle číslo 10 je v krátkej americkej histórii vraždenia prezidentov ohromujúce.

V Amerike sa však nestrieľa len na prezidentov, vraždy páchajú aj deti, keď podľa vzoru dospelých strieľajú na svojich spolužiakov a učiteľov. 

Ani vraždy z úradnej moci nie sú výnimkou, ako o tom svedčí nedávne zastrelenie dvoch černochov policajtmi na predmestí St. Louis. 

Z tohto liberálneho amerického pohľadu je vlastne morbídny návod superagenta US, ako zabiť Rusa Putina, banálnou vecou, banálnejšou ako operácia Púštna búrka, Allied Force, Trvalá sloboda, Bezletová zóna či humanitárne bombardovanie Juhoslávie, Iraku a Líbye so státisícmi ľudských obetí.

Protiputinovský džihád
Podobné výkriky protiruskej hystérie sú súčasťou štýlu americkej politiky, podobne ako je výkrikom módy American Style s potlačou americkej vlajky. 

Ten štýl nie je len obľúbeným figovým listom na zakrytie nahoty niektorých našich celebritiek, ale jeho politický variant má bohaté zastúpenie aj v slovenských a českých médiách.

V Mladej fronte Dnes aj v ČT sa priam šíri pravicový protiruský džihád. Publicista Teodor Marjanovič vyčíta Ukrajincom chybu, že sa zbavili jadrových zbraní. Píše: „Keby teraz mali poruke atómovú bombu, hovorilo by sa im s Moskvou inak."

Normálnemu človeku zastane rozum nad primitivizmom novinára napodobňujúceho chorú fanatičku Volodymyrivnu Tymošenkovú, ktorá chce spáliť ruskú zem atómovou bombou. 

Ani slovenská, tzv. mienkotvorná tlač nemá ďaleko od nenávistnej protiputinovskej propagandy.

Publicista Peter Schutz odsudzuje v denníku SME pozvanie Vladimira Putina na oslavy SNP, pričom sa o ruskom prezidentovi vyjadruje s opovrhnutím: „Rus nepatrí na benefíciu, nech má hocijaké historické zásluhy."

Démonizácia Putina a volanie po tvrdých sankciách je americký výmysel a slabošská Európska únia prijíma rozkazy Washingtonu s vazalskou podriadenosťou.

Americkí vojenskí poradcovia plánujú v Kyjeve ďalšie operácie proti etnickým Rusom na ukrajinskom východe a inštruktori Národnej gardy cvičia fašistických zabijakov, aby ruiny Donecka pripomínali ruský Leningrad po 2. svetovej vojne.

Ukrajinská chunta na čele s oligarchom Porošenkom sa zmieta vo vojnovom ošiali, ktorý ju stojí miliardy dolárov. Čo na tom, že národ bude hladovať - hlava Vladimira Putina je cennejšia.