Utorok 10. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

V kotle humanitárnej katastrofy

Občianska vojna vyhnala na veľkú Rus už vyše 700-tisíc Ukrajincov

Martin Dugas

Zruinované domy, rozstrieľané školy a obchody, ktoré v ľudoprázdnych priestoroch drancujú bezdomovci a kriminálne živly.

Netečie voda, nefunguje elektrina, padajú siete mobilných operátorov. Ľudia sa ukrývajú v pivniciach, oneskorenci na úteku sa ocitajú v prestrelkách, kde neraz hynú, alebo jednoducho miznú bez stopy. 

To je obraz smrtonosného boja, ktorý už vyše štvrť roka zúri v uliciach miest v Luhanskej, Doneckej a Slavjanskej oblasti na východe Ukrajiny vo svojej najkrutejšej podobe občianskej vojny.

Smer Rusko
Do kotla humanitárnej katastrofy sa dostali státisíce civilných obyvateľov Ukrajiny. Na nerastné bohatstvo, výnosné plynovody a strategickú polohu sa tu ulakomil Západ, no  prirodzeného vplyvu na početných ruských rodákov sa nemieni vzdať Moskva.

Západom nanútená a v celoštátnom kontexte ukrajinskou väčšinou podporená vláda v Kyjeve narazila na odpor v regiónoch, kde tvoria pre zmenu väčšinu Rusi s ambíciou buď sa odčleniť od Kyjeva alebo priamo sa pričleniť k Moskve.

Na tú ukazujú prstom západné vlády, v nadutosti bombardujúc Kremeľ nezmyselnými sankciami a rozbiehajúc tak nekonečný zotrvačník vzájomných protiopatrení, na ktoré nemôže doplatiť nikto iný ako bežní ľudia na oboch stranách za hranicami zdevastovanej Ukrajiny.

Na Moskvu však vzhliadajú aj hladujúci civilisti, ktorí neraz nachádzajú spásu v životodarných, hoci nevraživosťou sprevádzaných i bizarných konvojoch humanitárnej pomoci spoza ruských hraníc. 

A na východ v bezprecedentných množstvách húfne utekajú o všetko pripravení a zmätení Ukrajinci. Len ku koncu augusta sa ich v Rusku ocitlo neuveriteľných 700-tisíc.

Útek ako vykúpenie
Občiansku vojnu neustále prikrmuje ukrajinská štátna moc stále novými trestnými výpravami na východ, ale aj blokádou informačných kanálov, ktorá spôsobuje fatálnu dezorientáciu obyvateľstva. 

„V televízii odpojili ruské kanály, takže sme ich nemohli sledovať," povedala novinárom jedna z utečenkýň, „nevedeli sme, čo sa deje."

Zato sa na ľudí valia „dobré správy" zo Západu, ale najmä Jóbove zvesti o postupujúcej mobilizácii. 

Ruka vojny už chniape aj po mužoch nad 60 rokov a mobilizácia je popri životných podmienkach hlavnou príčinou útekov za hranice.

Prízrak povolávacieho rozkazu však nestraší len na ukrajinskom východe, ale na celom území. Príbuzní povolancov blokujú cesty a miestne vojenské správy. 

Neodradil ich ani sľub úradov, podľa ktorých na východný front pošlú regrútov až po patričnom výcviku.

Napriek trestu väzenia, ktorý hrozí osobám vyhýbajúcim sa brannej povinnosti, sa čoraz väčšiemu počtu Ukrajincov nedarí doručiť povolávací rozkaz, rastie počet dezertérov a ukrajinské úrady sa uchyľujú k zúfalým krokom: „Do rána, do tretej, zbierali po domoch mladých chlapcov, mužov, otcov rodín a brali ich na vojnu. Brali ich priamo z postele. 

Vojaci a policajti zablokovali ulice, aby nemohli utiecť," hovoria dedinčania z obce Dovhe ležiacej asi 100 kilometrov od slovenských hraníc.

Návrat do dedovizne
Na tie sa upierajú zasa pohľady našich rodákov, ktorí cez krajanské združenia chvatne pátrajú po slovenskom pôvode. Kto má totiž slovenských predkov do tretieho pokolenia, môže získať status zahraničného Slováka a presunúť sa do dedovizne.

„Veľkej časti archívy potvrdia, že sú potomkami Slovákov," hovorí šéf Užhorodského spolku Slovákov Ivan Latko. Držiteľ osvedčenia potom ľahšie získa víza a môže ich opakovane využiť. Rovnako dostane prechodný pobyt u nás na päť rokov.

Nevedno, koľkí spomedzi podľa odhadov až 14-tisíc rodákov z Ukrajiny siahne po tejto možnosti, a koľkí z nich by si inak na vlasť dedov ani nespomenuli. Občianska vojna na Ukrajine nie je o národnostných svároch.

Za všetkých to vyjadrila emigrantka Ljudmila Dudniková, ktorá ušla z Luhanska do Čiech: „Nemyslím si, že sú to obyčajní Rusi alebo Ukrajinci, ktorí by vyvolali konflikt. Myslím, že je to všetko politika oligarchov."