Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Res publica

Viera Urbanová

Londýn a jeho prívrženci si vydýchli: referendum o vystúpení Škótska z Veľkej Británie dopadlo podľa očakávania. Spojené kráľovstvo sa nerozpadne a neoslabí svoje pozície na medzinárodnej scéne. 

Naďalej môže so spojencami (najmä tými spoza veľkej mláky) viesť v plnej sile novodobé križiacke výpravy.

Škótsko nachvíľu rozkývalo mocenské portfólio Anglicka, tak ako neraz v histórii ostrova, ale silnejší spoluhráč aj túto bitku vyhral. 

Nechýbala propaganda založená na strašení hospodárskym krachom, či sľuby o posilnení škótskych právomocí. Čosi podobné zažili aj Slováci, keď sa delila česko-slovenská federácia.

Zarytí federalisti (na Slovensku strašia dodnes) predpovedali samostatnej Slovenskej republike totálny kolaps. Čierne vízie sa nenaplnili, aj preto, že sme mali politikov, ktorí sa nebáli zobrať na svoje plecia obrovskú zodpovednosť a vybudovať od „piky" nový štát.

Škótom sa to nepodarilo. Ich referendum rýchlo zamietli pod koberec, s nádejou, že na dlhší čas bude pokoj. Pokoj v duši však permanentne nemajú maďarskí menšinoví politici na Slovensku.

Dianie v Škótsku ich polialo živou vodou. Predseda Strany maďarskej komunity József Berényi vyhlásil, že škótske referendum je pre nich príkladom, keďže plán autonómie na južnom Slovensku majú pripravený už dlhší čas: „Musíme vytrvať v úsilí o naše práva, aj keď to nevyvolá ihneď súhlas väčšinového národa."

Nevedno, či si Berényi myslí, že je čosi ako William Wallace (škótsky národný hrdina, ktorý v 13. storočí bojoval proti anglickej tyranii za nezávislosť Škótska), ale porovnávať práva národa na sebaurčenie s právami národnostnej menšiny, žijúcej na území iného štátu, je naozaj scestné. 

Škóti žijú na „svojom" od počiatkov civilizácie, na rozdiel od „maďarstva", vklineného do našich zemepisných šírok.