Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/ Pavel NeubauerFoto: TASR/ Pavel Neubauer

Demokratický „muničák“

Kiska pôsobil sprvoti len tragikomicky, teraz začal byť nebezpečný

Martin Dugas

Keď si prezident všetkých občanov Andrej Kiska lial vedro studenej vody na hlavu, vyzeral len ako neukojený exhibicionista, ak vylúčime vážnejšiu diagnózu.

Keď predtým ohrozoval majetky svojich klientov v úžerníckych firmách, bola to často ich osobná tragédia. No keď teraz ohrozuje životy desaťtisícov ľudí vo vlastnom štáte, začína byť nebezpečný. 

To sa mu darí po waleskom samite NATO, na ktorom iniciatívne ponúkol časť územia SR napospas pochybnému zoskupeniu na vybudovanie muničného skladu.

Za lokalitu „demokratického muničáku" si vybral svoje rodné mesto Poprad. Na zdesenie 50-tisíc obyvateľov podtatranskej metropoly. 

Naopak, pravica a demokratická tlač jeho servilitu pochopila ako prejav štátnickej múdrosti. Stále sa to však málilo „superslovenskému" denníku SME.

Zásadne nesúhlasíme
„Kde je Kiska?" pýtal sa rozladený komentátor Peter Schutz a čitateľ sa sotva ubránil dojmu, že Kiska by sa mal pravidelne hlásiť už aj v týchto novinách, čo dotvára obraz o jeho svojprávnosti. 

Na Schutzovo rozhorčenie sa totiž „už dva dni neobjavil na verejnosti a nezabránil tak petícii proti jeho muničnej iniciatíve, ktorú už veselo podpisujú v Poprade".

Vzbudzuje to zdanie, že sa pod Tatrami práve začal pogrom. Kiska by mal podľa všetkého vlastným telom bojovať s petičnými hárkami, čo zasa dotvára predstavu jedného z najuvrešťanejších zástancov slobody slova vo vzťahu k priamej demokracii. 

Ani Schutzovo zavýjanie však Popradčanov neodradilo od organizovania petície, pod ktorú sa do konca septembra podpísali tisíce ľudí.

„Ľudia, otvorte oči - čo sa deje v poslednom čase, je viac ako choré," uvádza petícia. „Po najnovšom chcú na Slovensku vybudovať základňu NATO. Načo? Prečo? Kto sa nás opýtal? Či zrazu už demokracia nefunguje?

V prípade útoku alebo nejakej vojny bude Slovensko jednou z bombardovaných krajín, a to konkrétne mesto Poprad. Komu tu chýbajú americké vojská, ktoré môžu beztrestne porušovať zákon? 

A čo vlastne my z toho budeme mať? Určite sa to postaví za naše peniaze, lebo tých tu na Slovensku máme na rozhadzovanie.

Okrem toho si pohneváme Rusko a teroristická Amerika, ktorá ťaží z ostatných, lebo sama je nič, nemá čo stratiť. K čomu chcú mať bližšie na Slovensku? Na obranu? Na útok? Buď musí byť k tomu riadne referendum, alebo dajme najavo, že s týmto krokom zásadne nesúhlasíme."

Primátor proti prezidentovi
Proti vojenskej prítomnosti sa vyslovil aj primátor Popradu Anton Danko, inak Kiskov osobný známy. „Som zásadne proti zriadeniu takejto strategickej základne v meste," uviedol.

„Keďže Popradčania boli informáciami z Walesu postavení pred hotovú vec, rozhodla sa samospráva dať priestor verejnosti. Získané názory by mali byť dodatočným vyjadrením postoja Popradčanov a mesta k tejto závažnej téme a spôsobu jej komunikácie."

V celoslovenskom meradle dal Dankovi za pravdu aj premiér Robert Fico. „O takejto zásadnej otázke musí rozhodnúť referendum," povedal a svoje slová zaklincoval: „V opačnom prípade by som odišiel z politiky."

Premiér aj primátor vedia, o čom hovoria. V lepšom prípade by významné turistické centrum hyzdila barabizňa s pochybnou výbavou a obsadením. 

V horšom by poslúžila ako mostík k rozpútaniu vojny s hrozbou odvetného opatrenia mesta, ktoré by sa stalo terčom útokov.

Tak prezident ohrozil životy desaťtisícov ľudí. To by nebolo odpustiteľné ani v prípade, keby podľahol bruselským tlakom. Ale nijaké sa nekonali - Kiska v snahe zapáčiť sa mocným tohto sveta konal iniciatívne.

V minulosti sa vravievalo, že iniciatívny hlupák je horší ako triedny nepriateľ. Rovnako sa pri tejto príležitosti v poslednom Diskusnom klube Extra plus vyjadril na Kiskovu adresu aj predseda SNS Andrej Danko.