Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Sochoborectvo na pokračovanie

Ľudovít Števko

Opäť je tu čas kádrovania a odstraňovania sôch. Pamätníky a sochy postavené pred rokom 1989 sú vraj komunistické a tie nové, „porevolučné" je nutné prehodnotiť podľa toho, či sú ich tvorcami sochári z bývalého režimu alebo liberálni umelci nového typu.

Podľa tohto triedenia sa iba o chlp vyhol detronizácii na Hrade Kulichov „komunistický" Svätopluk. 

A nedávno, súsošie Ľudovíta Štúra od Tibora Bártfaya mal nahradiť kapitalistický plagiát Márie Terézie s maďarskými husármi. Zdá sa, že éra sochoborectva pokračuje ďalej.

Vojenský historický ústav neľutuje prostriedky daňových poplatníkov na odstránenie súsošia Jána Kulicha Žalujem z predpolia duklianskeho pamätníka a namiesto neho chce postaviť kópiu sochy československého vojaka z roku 1949.

Riaditeľ ústavu sľubuje, že súsošie vďaky za oslobodenie Sovietskou armádou neroztavia, ale umiestnia do haly vyhliadkovej veže.

Podľa princípu - všetko do pôvodného predkomunistického stavu - asi treba postaviť historický monument turula na Zobore, či arpádovského bojovníka na Devíne a pamätník s dominantou Trizuljakovho červenoarmejca premiestniť do záplavovej oblasti Pečnianskeho lesa, aby nekazil panorámu hlavného mesta. 

A Slavín treba premenovať na Himmelspirzeln, lebo tak sa volal tento viničný kopec, keď bola Bratislava Pozsonyi.

Všetko sa dá historicky zdôvodniť. Kandidát na primátora Bratislavy, istý Ivo Nesrovnal považuje Slavín, miesto posledného odpočinku sovietskych vojakov padlých pri oslobodzovaní Bratislavy za extrém, za výraz propagandy „o nepostrádateľnosti Sovietskeho zväzu pre blaho našej vlasti".

Okrem toho je vraj Slavín ponáškou na stepné stavby, čím má tento „znalec architektúry" na mysli tatárske mohyly - kurhany. Odsúdeniahodné je aj jeho konštatovanie na Facebooku, že vraj 2. svetovú vojnu rozpútal nielen Hitler, ale aj Sovietsky zväz.

Prekrúcanie histórie a dehonestácia pamätníkov venovaných obetiam 2. svetovej vojny je obludnou manipuláciou propagandistov súčasného politického systému, ktorému nič nie je sväté. A bolo by hanbou celého národa, ak by sa „Slovák" Nesrovnal stal primátorom hlavného mesta.