Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Odrezané hlavy v debnách

Neofašistické živly, s ktorými spolupracuje vláda v Kyjeve, sa uchyľujú k najbeštiálnejším zverstvám v dejinách Ukrajiny

Martin Dugas

Deviateho septembra začali chodiť matkám vojakov odrezané hlavy ich synov, bojujúcich v armáde Doneckej ľudovej republiky proti trestným jednotkám vlády v Kyjeve.

Tieto beštiálne činy sú vyvrcholením všetkých zverstiev súčasnej občianskej vojny, ktorá je na východe krajiny už sedem mesiacov voľným pokračovaním majdanského seriálu spred roka. 

Pripomeňme, že pôvodnými scenáristami sú západní žraloci lační po ukrajinskom nerastnom bohatstve, bábkohercami politici USA a EÚ, bábkami predstavitelia všetkých žánrov takzvanej ukrajinskej opozície, buntošiacej davy na kyjevskom námestí Majdan. 

Komparzistami sú státisíce ľudí, ktoré sa nechali zbuntošiť, a obeťami rodiny protivládnych vzbúrencov, ktorí by si bez režírovaného štartu krvavých udalostí k vojne zrejme ani nepričuchli.

Tie od chunty v predvečer jesene začali dostávať neveľké drevené debny. V nich našli odrezané hlavy svojich synov. Podľa informácií, ktoré spolu s fotodokumentáciou  priniesla spoločnosť Pravilnoje.tv, celkový počet takýchto zásielok nie je zatiaľ známy. Už dnes sa však dá povedať, že ide o rebelov Doneckej ľudovej republiky, zajatých počas ťažkých bojov pod Doneckom.

Toto vyčíňanie sa pripisuje dobrovoľníckym trestným oddielom Národnej gardy, do ktorých zverbovali šialencov z nacionalistického hnutia Pravý sektor. 

Ako je známe, s týmto neofašistickým zoskupením spolupracuje Západom pretlačená ukrajinská vláda na čele s prezidentom Petrom Porošenkom.

V tieni prímeria
Aj preto sa tieto šokujúce informácie nemohli dostať do oficiálneho ukrajinského spravodajstva a solidárne o nich neinformovali ani západné, ani prozápadné slovenské médiá. 

Naopak, od začiatku mesiaca sme sa dozvedali o „veľkom pokroku" v rokovaniach takzvanej kontaktnej skupiny pod kuratelou OBSE.

„Zástupcovia ukrajinskej vlády a proruských povstalcov podpísali dohodu o prímerí, ktorá začne platiť o 17.00 SELČ," hlásali masmédiá 5. septembra, ale už 7. septembra bolo všetko inak: „Prímerie neplatí. V Mariupole prvé boje a prvá obeť."

A keď sa v konflikte angažovala aj Amnesty International - neslávne známa medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv (v prípade AI čítaj zločincov), bolo jasné, že pokoj zbraní tu nemôže byť trvalý. Hoci ešte niekoľkokrát nastal i ustal, v budúcnosti to nebude inak.

Násilie tu už totiž dosiahlo takú zotrvačnosť, že sa prakticky nedá dospieť k dohode medzi rebelmi a vládou. Napokon, veď to ani nie je v záujme hlavných režisérov v pozadí tejto vojny. V hre totiž nie sú ani zďaleka „osudy nevinných civilných obetí".

Naopak, obyvateľstvo ešte viac ožobráči podpísanie asociačnej dohody s EÚ, ktorú Ukrajincom ponúkajú div nie ako spásu či vykúpenie z vojnových strát, dobre vediac o vlastných starostiach s búriacim sa ľudom vlastných štátoch v zovretí hospodárskej krízy. 

A predovšetkým, určujúci je principiálny konflikt o patronát nad ukrajinskými zdrojmi a geopolitickou pozíciou Ukrajiny medzi USA, Západom a Ruskom.

Peklo násilia
A tak sa v tomto pekle násilia budú zločiny iba stupňovať, bez ohľadu na proklamované stanoviská.

Jedna z matiek, ktorej prišla zásielka s hlavou jej syna, povedala: „To nie je iba krutosť, to je zverstvo! Ani zvieratá nerobia také veci! To, čo s urobili s mojím synom, je za hranicou ľudskosti.

Prečo Červený kríž nič nerobí? Načo potom všetci sú, keď s našimi deťmi robia takéto veci? Ukrajinská vláda je horšia, ako boli fašisti! Kam sa pozerá OSN? NATO? Európska únia?"

Dostala však nečakanú odpoveď: Porošenko vystúpil v štátnej televízii a zjavne spokojný sám so sebou zdôraznil, že po jeho vyhlásení „umiera desaťkrát menej vojakov ako predtým". 

Kým po vojnou zmietanom štáte putovali takéto balíky, oficiálne správy tvrdili, že „podľa kontaktnej skupiny OBSE je situácia na Ukrajine z veľkej časti normalizovaná".

Fotografia:
Jedna z hrôzostrašných zásielok matkám synov, ktorí bojovali v armáde Doneckej ľudovej republiky.