Piatok 6. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Res publica

Ľudovít Števko

Z Novoazovska utiekla ukrajinská armáda a Kyjev prišiel o strategicky dôležité mesto, ktoré obsadili sily Donecka. Porošenko sa dožaduje zásahu NATO, lebo sa vraj začala ruská invázia na Ukrajinu.

Háklivé slovo invázia opakujú po Američanoch aj naše médiá, ktoré si neuvedomujú, že inváziou bolo v pravom slova zmysle bombardovanie Juhoslávie a ďalších krajín vojskami aliancie. Invázia by bola, keby Rusi bombardovali minimálne Kyjev a Ľvov.

Lenže Putin volá po ukončení zabíjania na juhovýchode Ukrajiny, chce aby namiesto lietadiel a tankov prehovorili vyjednávači z oboch strán konfliktu.

Porošenko a Jaceňuk však o rokovaní s povstalcami nechcú ani počuť, odmietajú pochopiť, že problémy sa dajú riešiť aj bez toho, aby zabíjali vlastných občanov.

K zabíjaniu využívajú dobrovoľnícke prápory, ktoré sa grupujú z neofašistických skupín Ukrajiny, Nemecka, Poľska, Litvy a ďalších krajín demokratickej Európy.

Aj na strane doneckej domobrany bojujú muži rôznych národností, jednotka dobrovoľníkov zo Srbska, skupiny z Francúzska, Talianska či Španielska a prirodzene, väčší počet Rusov.

Medzi oboma bojujúcimi tábormi je však jeden podstatný rozdiel. Kým ukrajinská armáda a jej fašistický predvoj nebojuje len proti povstalcom, ale aj proti ich ženám a deťom, pričom zabíja ľudí v domoch, kostoloch i nemocniciach, zatiaľ povstalecká domobrana vedie obranné a v azovskom priestore i útočné boje proti vojakom v zelených alebo čiernych uniformách.

Také nosia fašistické batalióny, medzi ktorými sa smutne preslávil prápor Azov zverstvami v Mariupoli. Tento prápor, organizovaný podobne ako jednotka SS Wolfsangel, financuje oligarcha Igor Kolomojskij ako svoju súkromnú armádu.

Oligarchami rozkradnutá Ukrajina žije v chaose. Pritom by stačilo, aby oligarcha Porošenko počúval rady nemeckej kancelárky, ktorá vidí riešenie občianskej vojny v ukončení zabíjania a v dohode o federalizácii.